Ewakuacja Polaków z Donbasu jest planowana między 12 a 31 stycznia - poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. W związku z tym resort przygotował projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia tymczasowego, dodatkowego lotniczego przejścia granicznego.
- Zgodnie z niedawną zapowiedzią ministrów planujemy ewakuację osób polskiego pochodzenia z Donbasu między 12 a 31 stycznia - powiedziała PAP w piątek Woźniak. Dodała, że nie może podać konkretnego terminu ze względów bezpieczeństwa.
- Jesteśmy gotowi i współpracujemy ściśle w tej sprawie z resortem spraw zagranicznych - zaznaczyła Woźniak.
Poinformowała, że do konsultacji międzyresortowych trafił już projekt rozporządzenia MSW w sprawie ustalenia dodatkowego lotniczego przejścia granicznego Malbork w okresie od 12 stycznia do 31 stycznia 2015 r. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, jest to związane z "koniecznością zapewnienia sprawnej odprawy granicznej osób pochodzenia polskiego, ewakuowanych z zagrożonych terenów".
W uzasadnieniu wskazano, że koszty niezbędne do utworzenia i funkcjonowania dodatkowego lotniczego przejścia granicznego Malbork zostaną pokryte przez MON, a koszty dojazdu funkcjonariuszy do miejsca kontroli - przez służby dokonujące odprawy granicznej i celnej.
MSZ i MSW przygotowane
W miniony wtorek na wspólnej konferencji prasowej szef MSZ Grzegorz Schetyna oraz minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska poinformowali, że ewakuacja ok. 200 osób polskiego pochodzenia z Donbasu na Ukrainie jest możliwa w styczniu i że oba resorty są do niej przygotowane. Szef MSZ mówił wtedy, że podstawowym środkiem transportu w czasie ewakuacji mają być autobusy; zastrzegł jednak, że możliwe są inne warianty.
Z obszaru objętego konfliktem ewakuowane miały być osoby polskiego pochodzenia, posiadające Kartę Polaka lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje polskie pochodzenie, oraz ich najbliżsi członkowie rodziny. Piotrowska zapowiedziała na konferencji, że podczas trzech pierwszych miesięcy osoby ewakuowane mają zostać zakwaterowane w przeznaczonym dla nich ośrodku; będą uczestniczyć w kursach językowych i adaptacyjnych. Dzieci mają zostać objęte obowiązkiem szkolnym.
W drugim etapie, zaplanowanym na kolejne trzy miesiące, ewakuowani będą przygotowywani do przeniesienia na miejsca stałego pobytu. Mają mieć możliwość uczestniczenia w kursach zawodowych. Jak powiedziała minister, prowadzone są już rozmowy z wojewodami i samorządowcami na temat usamodzielnienia tych osób po 6 miesiącach pobytu w ośrodku. Dodała też, że pobyt ewakuowanych osób w ośrodkach będzie kosztować ok. 4 mln zł.
Autor: kło\mtom / Źródło: PAP