Eutanazja także dla nieletnich?


Belgijska frankofońska Partia Socjalistyczna (PS) złożyła w parlamencie projekt przewidujący rozszerzenie prawa dotyczącego eutanazji na osoby niepełnoletnie, a być może w przyszłości także na chorych na Alzheimera. Obecne przepisy pochodzą sprzed 10 lat.

- Chodzi o to, by dostosować prawo tak, by lepiej konfrontować się z dramatycznymi sytuacjami, ekstremalnie bolesnymi przypadkami, wobec których nie możemy pozostać obojętni - wyjaśnił szef PS Thierry Giet.

Prawo do śmierci dla młodszych Projekt złożony przez socjalistycznego senatora Philippe'a Mahoux przewiduje m.in. umożliwienie stosowania prawa dotyczącego eutanazji wobec osób niepełnoletnich, "jeśli są zdolne do świadomego decydowania, cierpią na nieuleczalną chorobę, a ich cierpień nie da się załagodzić". Obowiązujące obecnie prawo, przyjęte w 2002 roku, jest stosowane wyłącznie wobec osób, które ukończyły 18 lat. Jednak lekarze twierdzą, że spotykają się z wieloma osobami młodszymi, które są chore na nieuleczalną chorobę i chcą skrócić swoje cierpienia.

O tym czy niepełnoletni są zdolni do decydowania o własnym losie, będzie musiał zdecydować psychiatra dziecięcy. Socjalistyczny senator proponuje również debatę "mającą na celu ustalenie, czy ostatnie osiągnięcie neurobiologii umożliwiają rozszerzenie prawa na osoby cierpiące na choroby degeneracyjne, jak choroba Alzheimera". Wnioskodawcy zastrzegają, że wszelkie okoliczności "muszą być zdefiniowane bardzo precyzyjnie, aby zagwarantować z jednej strony autonomię pacjentów, a z drugiej - prawne bezpieczeństwo lekarzy".

1133 eutanazji na rok Debata na temat zmian prawnych ma również dotyczyć kwestii lepszego przygotowania lekarzy i personelu medycznego, a także procedury tzw. deklaracji antycypowanej. Pacjent, którego stan zdrowia pozwala jeszcze na wyrażenie swej woli, może w takiej deklaracji wprost złożyć wniosek o eutanazję. Socjaliści chcą, by deklaracji nie trzeba było odnawiać co pięć lat, ale by w dowolnym momencie istniała możliwość jej modyfikacji lub odwołania. Projekt zachowa obecne obwarowania: pacjent, który zgłasza wniosek o eutanazję, musi być zdolny do samostanowienia i świadomy, a prośba musi być zgłoszona w sposób nieprzymuszony, przemyślana i podtrzymywana. W 2011 roku zarejestrowano w Belgii 1133 przypadków eutanazji, co odpowiada 1 proc. wszystkich zgonów. Ta liczba stale rośnie - podała komisja zajmująca się przypadkami eutanazji w Belgii.

Autor: mk//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości