Włoska policja zapobiegła atakom rosyjskich hakerów w czasie półfinału i finału Eurowizji 2022 w Turynie - poinformowała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na komunikat funkcjonariuszy organów ścigania. Zwycięzcą 66. Konkursu Piosenki Eurowizji został ukraiński zespół Kalush Orchestra z utworem "Stefania".
Podczas głosowania i wystąpień policyjny departament do spraw cyberbezpieczeństwa zablokował kilka ataków hakerskich na infrastrukturę sieciową dokonanych przez grupę Killnet i jej oddział Legion - przekazała włoska policja. Funkcjonariusze zebrali także informacje z kanałów Telegram rosyjskiej grupy, aby zapobiec innym krytycznym zdarzeniom i ustalić położenie geograficzne ataków - poinformowała w niedzielnej depeszy agencja Reutera.
Ukraińska agencja UNIAN podała, że na kanale Telegram, koordynującym członków Legionu, wcześniej pojawiły się doniesienia wskazujące na dokonanie ataku na serwery konkursu Eurowizji.
11 maja grupa Killnet poinformowała, że zaatakowała strony internetowe kilku włoskich urzędów, w tym Senatu (wyższej izby włoskiego parlamentu) i Narodowego Instytutu Zdrowia.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego, wiele zachodnich rządów podniosło poziom bezpieczeństwa z obawy przed możliwymi cyberatakami na systemy i infrastrukturę IT ze strony rosyjskich hakerów - przypomniała agencja Reutera.
Zwycięstwo Kalush Orchestra
Ukraiński zespół Kalush Orchestra z utworem "Stefania" wygrał w nocy z soboty na niedzielę w Turynie 66. Konkurs Piosenki Eurowizji, wyprzedzając Wielką Brytanię i Hiszpanię.
Po wykonaniu utworu ukraińscy muzycy zaapelowali ze sceny o pomoc Ukrainie, Mariupolowi, a także Azowstalowi. Było to odniesienie do obrońców walczących z Rosjanami w tamtejszym zakładzie metalurgicznym.
Wypowiadając te słowa muzycy narazili się na ryzyko dyskwalifikacji. Regulamin konkursu zabrania wygłaszania politycznych deklaracji.
Źródło: Reuters, UNIAN, PAP