Turcy proponują pomoc w ewakuacji rannych żołnierzy broniących Azowstalu. Brakuje zgody Rosjan

Autor:
ft/tr
Źródło:
Reuters, PAP
Nagranie ze starć w zakładach Azowstal (12.05.2022)
Nagranie ze starć w zakładach Azowstal (12.05.2022)YouTube/AZOV media
wideo 2/22
YouTube/AZOV mediaNagranie ze starć w zakładach Azowstal (12.05.2022)

Władze Turcji zaproponowały ewakuację drogą morską rannych ukraińskich żołnierzy broniących zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - przekazała agencja Reutera, cytując rzecznika prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Dotychczas Rosja nie wyraziła na to zgody.

Ibrahim Kalin, rzecznik tureckiego prezydenta oraz jego doradca do spraw polityki zagranicznej, w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że przedyskutował propozycję ewakuacji rannych ukraińskich żołnierzy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, gdy wizytował Kijów przed dwoma tygodniami. Jak dodał, pomysł "pozostaje na stole", choć Rosja dotychczas nie wyraziła na to zgody.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Plan zakłada przewiezienie rannych wojskowych do Berdiańska, miasta portowego w obwodzie zaporoskim. Stamtąd mieliby oni odpłynąć tureckim statkiem przez Morze Czarne do Stambułu. - Gdybyśmy mogli, chętnie byśmy to zrobili. Jesteśmy gotowi. Prawdę mówiąc, nasz statek jest gotów do wyruszenia w drogę i przewiezienia rannych żołnierzy i cywilów do Turcji - powiedział turecki urzędnik.

Ranny żołnierz w zakładach Azowstal twitter.com/Polk_Azov

Kalin dodał, że ewakuacja drogą morską z Berdiańska jest jedną z kilku propozycji, których realizacja miałaby skutkować zawieszeniem broni i ewakuacją rannych. Zaznaczył, że ma nadzieję, iż akcję ewakuacyjną uda się przeprowadzić.

Ewakuacja rannych z zakładów Azowstal

Trzej byli prezydenci Ukrainy, Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko zwrócili się w piątek z apelem do ONZ, Unii Europejskiej, USA, Chin, Kanady, Turcji i innych państw w sprawie ewakuacji ukraińskich żołnierzy oraz cywilów, przebywających w zakładach Azowstal.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że obecnie prowadzone są rozmowy o ewakuacji 60 osób - ciężko rannych oraz medyków. - Jest tam kilkaset osób rannych. Ich trzeba ratować w pierwszej kolejności, bo Rosjanie nie zgodzą się na wszystkich od razu - powiedziała Wereszczuk, cytowana w sobotę przez portal ukraińskiej telewizji Suspilne.

Wicepremier w ostatnich dniach podawała liczbę 38 osób, które strona ukraińska chce wymienić na wziętych do niewoli rosyjskich wojskowych. Mówiła też, że rozmowy o ewakuacji obrońców Azowstalu są "bardzo trudne".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/tr

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego:  twitter.com/Polk_Azov

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości