Europol rozbił "superkartel" narkotykowy, skonfiskował 30 ton narkotyków

Źródło:
PAP
Super kartel narkotykowy rozbity przez Europol
Super kartel narkotykowy rozbity przez EuropolEuropol
wideo 2/6
"Superkartel" narkotykowy rozbity przez EuropolEuropol

Europol poinformował o likwidacji "superkartelu" narkotykowego, odpowiedzialnego za około jedną trzecią handlu kokainą w Europie. Skoordynowane akcje policjantów z sześciu krajów pozwoliły aresztować kilkadziesiąt osób.

W trakcie operacji "Desert Light" (z ang. światło pustyni) aresztowano 49 podejrzanych. Unijna agencja określiła te aresztowania jako "zwieńczenie równoległych dochodzeń prowadzonych w Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich przy wsparciu Europolu". W rozbijaniu kartelu brały udział także Stany Zjednoczone.

Grafika przedstawiająca obszar działania policjantów zaangażowanych w operację "Desert Light"Europol

Ponad 30 ton narkotyków skonfiskowanych

Siatka przestępcza zajmowała się handlem narkotykami na dużą skalę i praniem pieniędzy. Najwięcej osób - 14 - aresztowano w Holandii, a 6 "celów o dużym znaczeniu" aresztowano w Dubaju.

"Skala importu kokainy do Europy pod kontrolą i dowodzeniem podejrzanych była olbrzymia. Ponad 30 ton narkotyków zostało skonfiskowanych przez organy ścigania w trakcie dochodzenia" - przekazał Europol. Agencja podała, że operacja policji była wycelowana zarówno w "centrum kontroli i dowodzenia, jak i logistyczną infrastrukturę handlu narkotykami w Europie".

Akcja Europolu w HiszpaniiEuropol
Akcja Europolu w HiszpaniiEuropol

Coraz więcej kokainy

W Europie konfiskowane są rekordowe ilości kokainy. Jej dostępność na kontynencie nigdy nie była większa, kokaina jest obecnie wyjątkowo czysta i tania - zauważyła agencja Associated Press.

W 2020 roku skonfiskowano łącznie 214 ton kokainy w Europie, co stanowi wzrost o 6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowała agencja. Eksperci z Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) oszacowali, że w 2022 roku w Europie może zostać skonfiskowane do 300 ton kokainy.

Autorka/Autor:ib/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EUROPOL