TVN24 | Świat

EMA: siódma fala pandemii w wielu krajach Unii Europejskiej

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Walka z pandemią w Niemczech
Walka z pandemią w NiemczechReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveWalka z pandemią w Niemczech

W wielu państwach Unii Europejskiej pojawiła się siódma fala pandemii COVID-19 - informuje Europejska Agencja Leków. Odpowiadają za nią dwa bardzo zakaźne subwarianty omikrona - BA.4 i BA.5. We Włoszech rejestruje się obecnie sto razy więcej zakażeń koronawirusem niż w tym samym czasie przed rokiem, a liczba osób hospitalizowanych w związku z COVID-19 jest cztery razy wyższa - poinformowała tamtejsza agencja do spraw regionalnych oddziałów służby zdrowia.

Monitorująca przebieg pandemii fundacja medyczna Gimbe odnotowała, że w ciągu ostatniego tygodnia liczba potwierdzanych przypadków zakażeń wzrosła o 55 procent, zanotowano ich prawie 600 tysięcy. W 38 na ponad 100 prowincji kraju liczba przypadków na 100 tysięcy mieszkańców wynosi ponad tysiąc. W ostatnich dniach zanotowano od 107 tys. do 132 tys. zakażeń na dobę. Tak dużo nie było ich od pięciu miesięcy. 

- W całych Włoszech (oddziały) pogotowia ratunkowego pękają w szwach z powodu koronawirusa - powiedział prezes agencji Enrico Coscioni. Jak zaznaczył, sytuacja w kraju jest bardzo poważna.

CZYTAJ: Szybki wzrost zakażeń w krajach Unii Europejskiej. Osiem państw się wyróżnia

EMA: siódma fala

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w czwartek, że w wielu państwach Unii Europejskiej pojawiła się siódma fala pandemii COVID-19. Odpowiadają za nią dwa bardzo zakaźne subwarianty omikrona - BA.4 i BA.5.

Stosowane dotąd szczepionki nadal dostarczają pewnej ochrony i zapobiegają hospitalizacji oraz śmierci, ale są mniej skuteczne wobec tych subwariantów wirusa - pisze agencja Reutera. - Szczepionki przeznaczone do zapobiegania zakażeniom omikronem BA.4 i BA.5 są opracowywane od niedawna, więc na razie nie wiadomo, kiedy będą dostępne - powiedział dyrektor EMA do spraw strategii szczepionkowych Marco Cavaleri.

Dlatego EMA jest otwarta na analizy i ewentualne dopuszczenie do użytku różnych preparatów następnej generacji, przeznaczonych do walki z nowymi subwariantemi - dodał Cavaleri.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości