"Europa nie może stać się ojczyzną dla milionów uchodźców". Kohl krytykuje Merkel

Helmut Kohl krytykuje politykę migracyjną MerkelShutterstock

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl skrytykował na łamach dziennika "Tagesspiegel" politykę migracyjną rządu Angeli Merkel i ostrzegł, że Europa nie może stać się ojczyzną dla milionów uchodźców z całego świata. W poniedziałek Kohl spotka się z Viktorem Orbanem.

"Klucz do rozwiązania (problemu) znajduje się w regionach, z których pochodzą uchodźcy, a nie w Europie. Europa nie może stać się nową ojczyzną dla milionów biednych ludzi z całego świata" - napisał Kohl w przedmowie do węgierskiego wydania swej ostatniej książki "Z troski o Europę".

Redakcja "Tagesspiegla" zapowiedziała w sobotę na swojej stronie internetowej publikację fragmentu tekstu Kohla w papierowym wydaniu w niedzielę.

Były kanclerz zakwestionował decyzję podjętą przez Merkel we wrześniu 2015 roku o otwarciu granicy dla uchodźców z Syrii koczujących w fatalnych warunkach na dworcu kolejowym w Budapeszcie. "Samotne decyzje, nawet jeśli wydają się pojedynczym osobom uzasadnione, powinny należeć, tak jak i działania narodowe na własną rękę, do przeszłości" - pisze Kohl. Swoją ówczesną decyzję Merkel konsultowała jedynie z Austrią.

"Orban przyjacielem"

W swoim tekście Kohl nazwał premiera Węgier Viktora Orbana, który należy do najzacieklejszych krytyków Merkel, "swoim przyjacielem". W sprawach dotyczących Europy jesteśmy "z moim przyjacielem Orbanem jednego zdania" - pisze były kanclerz.

Kryzys migracyjny jest zdaniem Kohla "testem wytrzymałościowym" dla Unii Europejskiej. "Powrót do dawnego myślenia w kategoriach państwa narodowego zagraża pokojowi i wolności" - uważa polityk CDU. Były kanclerz zaznaczył, że niezależnie od aspektów humanitarnych Europa powinna w swojej polityce uwzględnić też kwestie kultury i bezpieczeństwa. Jak podkreślił, wielu uchodźców nie pochodzi z żydowsko-chrześcijańskiego kręgu kulturowego, który jest fundamentem naszego systemu wartości i ładu społecznego.

Były kanclerz

Kohl był w latach 1982-98 kanclerzem najpierw RFN, a po 1990 roku zjednoczonych Niemiec. Uważany jest za architekta jedności Niemiec i Europy. Jedną z zasad jego polityki było uwzględnianie w polityce UE stanowiska mniejszych krajów.

86-letni polityk spotka się z Orbanem w poniedziałek w swoim domu w Ludwigshafen.

Autor: kło / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: