Jeśli Ukraina spełni warunki Unii Europejskiej, powinna podpisać na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie umowę stowarzyszeniową i wdrożyć ją tymczasowo zaraz po podpisaniu - wynika z rezolucji przegłosowanej przez komisję PE ds. zagranicznych.
Warunki, które Ukraina powinna spełnić, to m.in. zaprzestanie wybiórczego wymierzania sprawiedliwości i reformy systemu wyborczego. Ponadto europosłowie i kraje UE wzywają ukraińskie władze do uwolnienia więzionych oponentów, w tym byłej premier Julii Tymoszenko.
Jednocześnie eurodeputowani w rezolucji autorstwa europosła Jacka Saryusz-Wolskiego o Europejskiej Polityce Sąsiedztwa wyrazili intencję pełnej ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina przed końcem mandatu obecnego Parlamentu Europejskiego (upływa w przyszłym roku) oraz zalecili działania ukierunkowane na szybkie podpisanie umów stowarzyszeniowych z Mołdawią i Gruzją.
W rezolucji wyrażono jednak ubolewanie, że w przypadku większości sąsiadów Unii "wyłania się mieszany obraz postępów, stagnacji i regresji", jeśli chodzi o transformację i wdrażanie demokratycznych reform zbliżających te państwa do unijnych standardów.
"Sytuacja nie jest dobra, ale nie jest też beznadziejna"
- Sytuacja nie jest dobra, ale nie jest też beznadziejna. Ocena reform w krajach Partnerstwa Wschodniego oraz ich integracja europejska zależą w znacznej mierze od dążeń, wyborów i możliwości samych zainteresowanych. Szczyt w Wilnie nie będzie zwieńczeniem procesu integracji tych krajów z Unią Europejską, a zaledwie jego początkiem - oświadczył Saryusz-Wolski.
Jego zdaniem potrzebna jest długoterminowa strategia, ponieważ umowy stowarzyszeniowe nie są celem same w sobie. - Są one narzędziem dla przeprowadzania głębokich przemian i reform. Najważniejsze pytanie dotyczy więc tego, co stanie się po szczycie w Wilnie, czyli jak będzie przebiegać wdrażanie umowy z Ukrainą, co stanie się z państwami, które parafują podobne umowy podczas szczytu i co stanie się z Białorusią, Armenią i Azerbejdżanem, krajami, które wykazały mniejszą wolę integracji - podkreślił.
Saryusz-Wolski ma w piątek spotkać się w Charkowie z uwięzioną Tymoszenko.
Pod koniec miesiąca głosowanie
Głosowanie plenarne w PE nad rezolucją odbędzie się pod koniec października, na miesiąc przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, gdzie UE ma podpisać umowę o stowarzyszeniu z Ukrainą i parafować podobne porozumienia z Mołdawią, Gruzją i Armenią, jeżeli kraje te spełniać będą postawione przez UE warunki.
Autor: mtom / Źródło: PAP