Estonia. Ministerstwo obrony o bałtyckiej linii obrony: ma zniechęcić Rosję do ataku

Źródło:
PAP
Wojska NATO podczas ćwiczeń w Estonii
Wojska NATO podczas ćwiczeń w EstoniiReuters Archive
wideo 2/4
Wojska NATO podczas ćwiczeń w EstoniiReuters Archive

Wojna na Ukrainie udowodniła, jak trudne jest odzyskiwanie okupowanego przez wroga terytorium. Głównym celem rozwijanej bałtyckiej linii obrony jest zatem zmiana kalkulacji przeciwnika i powstrzymanie go przed atakiem – mówi podsekretarz stanu w ministerstwie obrony Estonii Susan Lillevali.

W styczniu bieżącego roku Litwa, Łotwa i Estonia podpisały porozumienie w sprawie budowy bunkrów na granicy z Rosją i Białorusią mających utworzyć tzw. "bałtycką linię obrony".

- Linia ta ma pomóc bronić każdego centymetra terytorium NATO, w każdej chwili - zaznaczyła podczas briefingu z mediami podsekretarz stanu w ministerstwie obrony Estonii Susan Lillevali. - Głównym celem rozwijanej bałtyckiej linii obrony jest zatem zmiana kalkulacji przeciwnika i powstrzymanie go przed atakiem – dodaje.

- Przede wszystkim musimy znaleźć sposób na powstrzymanie wojsk zmechanizowanych Rosji. Jeśli pozwolimy im przekroczyć granicę, trudno będzie zatrzymać ich przed wkroczeniem głęboko na nasze terytorium - dodał doradca ministerstwa, podpułkownik Kaido Tiitus.

Estonia chce zbudować "tak dużo umocnień, jak to możliwe"

- Wiemy, jak szybko Rosja może odbudować swoje zdolności, dlatego musimy wykorzystać czas, który mamy, najlepiej jak tylko możemy - zauważyła Lillevali.

Zgodnie z przedstawionym planem ministerstwo planuje utworzenie w czasie pokoju "tak dużej liczby umocnień, jak to możliwe", w tym bunkrów, schronów i składów amunicji.

Na granicy z Rosją wybudowanych zostanie po stronie Estonii 600 bunkrów, każdy z nich będzie w stanie pomieścić 10 osób wraz z sprzętem. Ich koszt - wraz z "innymi koniecznymi instalacjami" - oszacowano na 60 mln euro, które pokryje państwowy budżet obronny. Prace nad budową rozpoczną się w styczniu 2025 roku.

Estońskie wojskoPlatforma X/MoD_Estonia

Umocnienia mają pokryć pas terenu stanowiący granicę pomiędzy Estonią i Rosją. Nie planuje się tworzenia fizycznych umocnień na dzielących kraje jeziorach.

- Jeziora te zapewniają odpowiednią widoczność, wiec doskonale będziemy wiedzieć o tym, co się na nich dzieje. Wojsko przygotowuje jednak scenariusze odpowiedzi na możliwość przekroczenia granicy przez te zbiorniki. Jesteśmy przygotowani również na taką ewentualność - zapewnił podpułkownik Tiitus.

- Nie planujemy jednak rozmieszczania żadnych materiałów wybuchowych na granicy Estonii w czasie pokoju - podkreśliła Lillevali.

Tallin tworzy z urzędników oddział rezerwistów na czas kryzysu

Z kolei władze miejskie Tallina tworzą oddział rezerwistów złożony z wolontariuszy pracujących w różnych instytucjach miasta. Jego celem będzie wsparcie służb mundurowych w stolicy Estonii w czasie ewentualnego kryzysu i zapewnienie ciągłości działania władz niezależnie od okoliczności - podała w czwartek agencja BNS.

- Prowadzimy różnorodne działania, począwszy od tworzenia schronów i ośrodków przeciwpożarowych, po planowanie zapasów kryzysowych i prowadzenie szkoleń dla mieszkańców. Jednym z kroków jest też utworzenie rezerwy międzyresortowej, złożonej z pracowników miejskich instytucji - powiedział Tiit Terik, zastępca burmistrza Tallina.

Tallin tworzy z urzędników oddział rezerwistów na czas kryzysuShutterstock

Za szkolenie urzędników odpowiadać będzie policja, służby ratunkowe, wojska obrony terytorialnej (Kaitseliit) oraz Czerwony Krzyż. Trening obejmie "zajęcia z prowadzenia ewakuacji, udzielania pierwszej pomocy i innych praktycznych umiejętności".

Margo Irve, szef wydziału gotowości kryzysowej policji w Tallinie, określił projekt "szczególnie ważnym dla zapewnienia ciągłości usług w czasie kryzysu". - Wolontariusze będą pomagać w punktach ewakuacyjnych, centralach kryzysowych i centrach reagowania, aby zapewnić funkcjonowanie służb samorządu lokalnego i zapewnić pomoc mieszkańcom - wyjaśnił Irve.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Platforma X/MoD_Estonia