Najstarsza latarnia morska nad Bałtykiem ma otrzymać radar obrony powietrznej

Źródło:
PAP
Wspólne ćwiczenia wojskowe sił estońskich i duńskich (luty 2023)
Wspólne ćwiczenia wojskowe sił estońskich i duńskich (luty 2023)Reuters Archiwum
wideo 2/2
Wspólne ćwiczenia wojskowe sił estońskich i duńskich (luty 2023)Reuters Archiwum

Przy najstarszej latarni morskiej nad Bałtykiem, mieszczącej się na wyspie Hiiumaa w zachodniej Estonii, zamontowany ma zostać radar obrony powietrznej - poinformowała w niedzielę telewizja ERR.

Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych i Siły Obronne Estonii przedstawiły plan budowy radaru obserwacji powietrznej na wyspie Hiiumaa. Nie ujawniono jednak kosztów jego budowy, gdyż nie ogłoszono jeszcze przetargu na realizację projektu.

CZYTAJ WICEJ: "Artykuł 5. tutaj w Monachium odmieniany jest przez wszystkie przypadki" Budowa może potrwać około 12 miesięcy i ma się rozpocząć pod koniec 2024 roku.

Latania morska Kopu na wyspie Hiiumaa, EstoniaShutterstock

Sytuacja bezpieczeństwa "wymaga jeszcze lepszego widzenia"

"Zmieniająca się sytuacja w zakresie bezpieczeństwa wymaga od nas jeszcze lepszego widzenia, jeszcze lepszego poznania tego, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu, abyśmy mogli jak najszybciej reagować na zagrożenia" - powiedział Kaupo Kaasik, koordynator projektów infrastrukturalnych w Centrum Inwestycji Obronnych.

Latarnia morska Kopu jest trzecią najstarszą działającą latarnią morską na świecie i pierwszą tego typu nad Morzem Bałtyckim. Plany jej budowy pochodzą z końca XV wieku, pierwszy ogień na jej szczycie rozpalono w 1531 roku.

Kopu jest także najwyższym punktem w zachodniej Estonii, znajdującym się 68 metrów nad poziomem morza.

Autorka/Autor:momo / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock