Macron do Xi: wiem, że mogę na pana liczyć, by przemówił pan Rosji do rozsądku

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się w czwartek w Pekinie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Macron powiedział, że liczy na pomoc Xi, by przemówić Rosji do rozsądku w kwestii wojny na Ukrainie.

Wizyta Macrona w Pekinie rozpoczęła się od powitania z udziałem kompanii honorowej na placu Tiananmen przed Wielką Halą Ludową. Następnie Macron i Xi przeszli do budynku na rozmowy w towarzystwie szerszych delegacji.

Jeszcze przed spotkaniem Macron powiedział: - Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie zadała cios międzynarodowej stabilności. Zwrócił się do Xi: - Wiem, że mogę na pana liczyć, by przemówić Rosji do rozsądku i przywrócić wszystkich do stołu negocjacyjnego.

Macron zaapelował również, by Xi naciskał na Rosję, aby ta przestrzegała międzynarodowych zasad dotyczących nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

Xi powiedział, że "Chiny i Francja wzywają społeczność międzynarodową, aby uniknęła eskalacji kryzysu ukraińskiego". Zapewnił również o poparciu Chin dla "strategicznej autonomii" Europy, którą określił jako odrębny biegun w wielobiegunowym świecie. Wezwał wszystkie państwa do przestrzegania traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Później Macron przekazał, że razem z Xi "zgadzają się, że broń jądrowa powinna być wykluczona" z wojny w Ukrainie. Francuski prezydent podkreślił potrzebę wznowienia dyskusji, by zbudować "trwały pokój" w Ukrainie. Zaznaczył, że stworzenie architektury bezpieczeństwa w Europie nie jest możliwe, dopóki obszary Ukrainy są okupowane.

"Chiny i Francja mają zdolność i obowiązek, by wykroczyć poza dzielące je różnice"

- Chiny i Francja mają zdolność i obowiązek, by wykroczyć poza dzielące je różnice i ograniczenia w czasie, gdy świat przechodzi głębokie historyczne zmiany - oświadczył przywódca Chin.

Ocenił, że relacje chińsko-francuskie rozwijały się w stabilny i pozytywny sposób, rosła dwustronna wymiana handlowa, a współpraca w dziedzinach, takich jak przestrzeń kosmiczna czy rolnictwo przyniosła ważne rezultaty - przekazała chińska agencja Xinhua.

Autorka/Autor:ads/kab

Źródło: PAP, Reuters