TVN24 | Świat

Białoruska opozycja na szczycie G7? Macron stawia warunek, jest odpowiedź z Wielkiej Brytanii

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kg
Źródło:
PAP

Przedstawiciel Pałacu Elizejskiego przekazał we wtorek, że prezydent Francji Emmanuel Macron chciałby zaprosić opozycję białoruską na szczyt państw G7 w Kornwalii w czerwcu, jeśli zgodzą się na to organizujące spotkanie władze Wielkiej Brytanii. Jednak rzeczniczka brytyjskiego rządu przekazała, że ten kraj nie planuje obecnie zapraszać innych "narodowych uczestników" na czerwcowy szczyt.

- Prezydent jest za tym, jeśli Brytyjczycy się na to zgodzą - powiedział przedstawiciel kancelarii prezydenta Francji Emmanuela Macrona o zaproszeniu białoruskiej opozycji na szczyt państw G7. Wcześniej tego dnia liderka białoruskiej opozycji Swiałana Cichanouska wezwała w mediach społecznościowych do "udziału białoruskich sił demokratycznych w szczycie G7" zaplanowanym na czerwiec w Wielkiej Brytanii.

Szef francuskiego państwa spotkał się z Cichanouską w wrześniu 2020 roku w Wilnie, stając się najwyższym rangą zachodnim przywódcą, który odwiedził przebywającą na wygnaniu na Litwie liderkę białoruskiej opozycji.

Francuskie zaproszenie na szczyt G7 pojawiło się po tym, jak przywódcy UE uzgodnili w poniedziałek sankcje wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki, który dzień wcześniej zmusił samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna do lądowania w Mińsku w celu zatrzymania opozycyjnego dziennikarza i aktywisty Ramana Pratasiewicza.

Rząd brytyjski: nie ma planów zapraszania białoruskiej

Jednak rzeczniczka brytyjskiego rządu przekazała, że "nie ma obecnie planów zapraszania kolejnych uczestników narodowych na szczyt G7".

- Na szczycie przywódcy G7 będą omawiać bieżące globalne kwestie, w tym lekkomyślne i niebezpieczne zachowanie Białorusi, a Wielka Brytania aktywnie rozważa i koordynuje działania z sojusznikami w sprawie dalszych sankcji wobec osób odpowiedzialnych - oświadczyła.

Wcześniej we wtorek liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wezwała w mediach społecznościowych do "udziału białoruskich sił demokratycznych w szczycie G7", a propozycję tę podchwycił prezydent Francji Emmanuel Macron, który, jak przekazał przedstawiciel Pałacu Elizejskiego, chciałby zaprosić białoruską delegację.

Szczyt grupy G7 - którą oprócz sprawującej w tym roku przewodnictwo Wielkiej Brytanii tworzą Francja, Niemcy, Włochy, USA, Kanada i Japonia - odbędzie się w dniach 11-13 czerwca w Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii.

Zatrzymanie Pratasiewicza

Raman Pratasiewicz, białoruski aktywista i były redaktor opozycyjnego kanału NEXTA, został zatrzymany przez białoruskie władze w niedzielę na lotnisku w Mińsku. Stało się to po tym, gdy samolot Ateny-Wilno, którym leciał, został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi.

W poniedziałek brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab oświadczył, że reżim Alaksandra Łukaszenki musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swoje działania, a Wielka Brytania pracuje wraz z sojusznikami nad dalszymi sankcjami.

Później w Izbie Gmin poinformował, że rząd zalecił brytyjskim przewoźnikom, aby omijali przestrzeń powietrzną Białorusi, a także wycofał zezwolenie białoruskiej linii Belavia na lądowanie w Wielkiej Brytanii.

Autor:mart/kg

Źródło: PAP