Nie tylko znaczki i banknoty. Co zmieni się po śmierci Elżbiety II

Autor:
wac//am
Źródło:
Bank of England, tvn24.pl, The Guardian
Brytyjczycy żegnają królową
Brytyjczycy żegnają królową
TVN24
TVN24Brytyjczycy żegnają królową

"Była z nami od zawsze" - to fraza powtarzana przez wielu Brytyjczyków opłakujących zmarłą królową Elżbietę II. W ciągu 70 lat panowania wizerunek monarchini znalazł się na miliardach banknotów, monet i znaczków pocztowych, a wzmianki o niej były elementem przysiąg i modlitw.

Bank Anglii opublikował po śmierci królowej Elżbiety II kondolencje, w których przypomniał, że była ona pierwszą brytyjską monarchinią, której wizerunek pojawił się na banknotach. "Dla większości z nas jest jedyną znaną nam głową państwa i zostanie zapamiętana jako inspirująca postać dla naszego kraju i Wspólnoty Narodów" - czytamy w oświadczeniu.

Królowa Elżbieta II na banknocieShutterstock

Instytucja poinformowała jednocześnie, że banknoty z wizerunkiem królowej pozostaną obowiązującym środkiem płatniczym, a "kolejne oświadczenie dotyczące istniejących banknotów Banku Anglii zostanie ogłoszone po zakończeniu okresu żałoby". W obiegu znajduje się 4,5 miliarda banknotów z wizerunkiem królowej Elżbiety II. Ich łączna wartość to 80 miliardów funtów. Zastąpienie ich wizerunkiem nowego monarchy zajmie prawdopodobnie co najmniej dwa lata.

Hymn narodowy i flagi

"Boże, błogosław króla" - powiedziała premier Liz Truss na zakończenie przemówienia, w którym wspominała zmarłą królową. Ta sama fraza pojawi się w zmienionych słowach hymnu Zjednoczonego Królestwa: "God Save The King" zamiast dotychczasowego "God Save The Queen".

Zmienić też trzeba będzie flagi - od tych, które powiewają przed posterunkami policji w całej Wielkiej Brytanii, po sztandar używany w marynarce wojennej. Tysiące z nich ma wyhaftowane inicjały EIIR (Elizabeth II Regina) i teraz zapewne zostaną zastąpione nowymi. Regimenty wojskowe noszą "barwy królowej". Wiele z nich jest ozdobionych złotym haftem EIIR. Inicjały królowej znajdują się również na chorągwi straży pożarnej, a państwa, w których królowa pozostawała głową państwa, w tym Australia, Kanada i Nowa Zelandia, mają coś, co eksperci nazywają "flagami E" - osobistymi flagami królowej używanymi podczas jej wizyt.

Trzeba zmienić nawet modlitwy

Królowa była Obrończynią Wiary i głową Kościoła Anglii. Modlitwy do niej znajdowały się w Księdze Wspólnej Modlitwy. Jak przekazał "Guardian", "oczekuje się, że słowa modlitwy zostaną zmienione tak, by były skierowane do nowego monarchy".

Monarcha brytyjski jest jednocześnie głową Kościoła AngliiWikipedia/Dan Marsh (CC BY SA)

Może to nastąpić tylko na mocy ustawodawstwa lub królewskiego nakazu. Po raz ostatni podobnych zmian dokonano po śmierci Królowej Matki w 2002 roku. Kapłani będą mogli zmienić słowa modlitwy za monarchę, odmawianej m.in. podczas niedzielnych nabożeństw.

ZOBACZ TEŻ: Jaki tytuł otrzyma księżna Kamila, żona Karola III? Swoją wolę w tej sprawie jasno wyraziła Elżbieta II

Znaczki pocztowe z wizerunkiem Elżbiety II

Skrzynki pocztowe z inicjałami monarchini prawdopodobnie nie zostaną zastąpione nowymi: w użyciu do dziś pozostają skrzynki z inicjałami króla Jerzego VI, zmarłego w 1952 roku ojca Elżbiety II. Royal Mail planuje jednak wprowadzenie nowych znaczków z wizerunkiem króla Karola III. Znaczki z wizerunkiem zmarłej królowej nie stracą ważności.

Elżbieta II na brytyjskich znaczkach pocztowychShutterstock

Przysięga wierności

Posłowie nie mogą zasiadać w Izbie Gmin, przemawiać w debatach, głosować ani otrzymywać wynagrodzenia, jeśli nie zobowiążą się do wierności koronie. Od 1952 roku treść przysięgi wierności brzmiały: "Ja (imię członka) przysięgam na Boga Wszechmogącego, że będę wierny i posłuszny Jej Królewskiej Mości Elżbiecie, jej spadkobiercom i następcom, zgodnie z prawem. Tak mi dopomóż Bóg". Podobne przysięgi składają nowi obywatele Zjednoczonego Królestwa, członkowie sił zbrojnych oraz harcerze. Do tej pory obiecywali oni "spełniać swoje obowiązki wobec królowej".

ZOBACZ TEŻ: Król Karol III odleciał do Londynu. Wkrótce spotkanie z premier, wieczorem orędzie

Autor:wac//am

Źródło: Bank of England, tvn24.pl, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości