Wielka Brytania bez królowej. Liz Truss: Dzień wielkiej straty. Mija druga epoka elżbietańska

Autor:
akw
Źródło:
TVN24

Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss wspomniała przy Downing Street zmarłą królową Elżbietę. - Była kochana i podziwiana przez narody Zjednoczonego Królestwa i całego świata. Była inspiracją dla mnie oraz wielu Brytyjczyków - powiedziała. Podkreśliła, że Brytyjczycy muszą się teraz zjednoczyć, aby wspierać nowego króla. - Mija druga epoka elżbietańska, wchodzimy w nową erę - oświadczyła.

Elżbieta zmarła w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała przez ponad 70 lat, dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii. W chwili jej śmierci tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, Karol.

Niedługo po przekazaniu informacji o śmierci królowej głos przy Downing Street zabrała premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

- Poprzez trudne i dobre czasy królowa Elżbieta II dała nam siłę i stabilizację, które były nam potrzebne. Była duchem Wielkiej Brytanii i ten duch będzie trwać nadal - powiedziała. Przypomniała, że Elżbieta była najdłuższej panującą monarchinią. - To niesamowita umiejętność, aby z taką godnością i dobrocią królować przez tyle lat - przyznała.

- Jej służba trwała, odkąd pamiętaliśmy. Była kochana i podziwiana przez narody Zjednoczonego Królestwa i całego świata. Była inspiracją dla mnie oraz wielu Brytyjczyków. Jej oddanie służbie jest przykładem dla nas wszystkich - dodała Truss, zwracając uwagę, że królowa w wieku 96 lat "była gotowa dalej wykonywać swoje obowiązki".

Szefowa brytyjskiego rządu podkreśliła, że monarchini "wpłynęła na życie milionów ludzi na całym świecie". - W tych trudnych nadchodzących dniach będziemy się jednoczyć z naszymi przyjaciółmi w całym Zjednoczonym Królestwie, wspólnocie i na świecie, aby cieszyć się jej cudownym życiem służby krajowi - oświadczyła premier.

- Jest to dzień wielkiej straty. Królowa Elżbieta II zostawia po sobie ogromne dziedzictwo. Dziś korona przechodzi dalej tak, jak przechodziła od ponad tysiąca lat - zaznaczyła.

Wypowiadając się o nowym królu, Truss mówiła: - Opłakujemy śmierć jego matki, jednak musimy jednoczyć się w żałobie, aby wspierać naszego króla, aby pomóc mu nieść odpowiedzialność, którą w tej chwili niesie dla nas wszystkich. Oferuję mu naszą lojalność, nasze oddanie tak, jak jego matka poświęciła tak wiele, tak wielu osobom, tak długi czas. Gdy mija razem z nią druga epoka elżbietańska, wchodzimy w nową erę, we wspaniałej historii naszego kraju, dokładnie tak, jak życzyłaby sobie tego Jej Wysokość.

- Zatem mówię teraz: Boże, błogosław króla - zakończyła Truss.

Autor:akw

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości