Elitarna jednostka MSW Rosji znów z imieniem Dzierżyńskiego

Dywizja imię Feliksa Dzierżyńskiego nosiła do 1994 r.vvmvd.ru

Wydzielonej Dywizji Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji przywrócono imię Feliksa Dzierżyńskiego, które nosiła w nazwie od 1926 do 1994 r. "Teraz, na prośbę weteranów dywizji, historyczna sprawiedliwość została przywrócona i honorowa nazwa powróciła" - podała służba prasowa Wojsk Wewnętrznych.

Obecna pełna oficjalna nazwa jednostki to: Wydzielona Orderów Żukowa, Lenina i Rewolucji Październikowej Dywizja Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji im. Feliksa Edmundowicza Dzierżyńskiego.

Dywizja powstała w 1924 r., a dwa lata po śmierci Dzierżyńskiego, w 1926 r., otrzymała jego imię. W czasie II Wojny Światowej dywizja ochraniała konferencje pokojowe w Jałcie i Poczdamie. W 1980 r. ochraniała igrzyska olimpijskie w Moskwie. Brała udział w likwidacji skutków awarii atomowej w Czarnobylu. Na początku lat 1990. służyła w rejonach konfliktów w Górskim Karabachu, Azerbejdżanie, Ferganie (Uzbekistan), Leninakanie, Północnej Osetii, Inguszetii i Czeczenii.

Stacjonuje pod Moskwą i jest ściągana przez władze do stolicy w chwilach poczucia zagrożenia. Tak było np. zimą 2011-2012, gdy doszło do ogromnych demonstracji ulicznych. Wojska Wewnętrzne MSW to kilkusettysięczna formacja zbrojna, zorganizowana na wzór regularnych sił zbrojnych, posiadająca własną artylerię, lotnictwo i siły pancerne. Od kilku miesięcy Wojskami Wewnętrznymi MSW dowodzi, w randze 1. zastępcy ministra spraw wewnętrznych, Wiktor Zołotow. To zaufany człowiek Putina, wcześniej przez kilkanaście lat stał na czele Federalnej Służby Ochrony (wśród jej kompetencji są te podobne do posiadanych przez polski BOR).

Autor: //gak / Źródło: Interfax, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: vvmvd.ru