"El Mundo": NSA przechwyciła dane o 60 mln rozmów Hiszpanów

Aktualizacja:

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) monitorowała łączność telefoniczną w Hiszpanii; niedawno przechwyciła dane o 60 milionach rozmów w ciągu miesiąca - napisał w poniedziałek hiszpański dziennik "El Mundo".

Gazeta powołuje się na dokumenty byłego pracownika amerykańskich służb Edwarda Snowdena. Zamieszcza reprodukcję wykresu, informującego o monitorowaniu przez NSA 60,5 miliona rozmów telefonicznych w Hiszpanii w okresie od 10 grudnia 2012 r. do 8 stycznia br. i podkreśla, że wykres ten był dokumentem NSA. "El Mundo" ujawnia, że zawarł porozumienie z Glennem Greenwaldem, dziennikarzem, któremu Snowden przekazał materiały NSA, uzyskując dostęp do dokumentów dotyczących Hiszpanii. Hiszpański dziennik zaznacza, że "jak się wydaje", NSA nie przechwytywała treści rozmów telefonicznych w Hiszpanii, lecz informacje o tym, kto rozmawiał z kim, gdzie, kiedy i jak długo.

Inwigilacja Zapatero?

Stany Zjednoczone zakomunikowały swym zagranicznym sojusznikom, że Snowden jest w posiadaniu dziesiątek tysięcy dokumentów o klauzuli najwyższej tajności, których dotąd nie ujawnił i które mogą dotyczyć wszystkich. Według doniesień brytyjskiego "Guardiana" NSA monitorowała rozmowy telefoniczne 35 przywódców państw. O inwigilowaniu przez NSA członków hiszpańskiego rządu, w tym byłego premiera Jose Luisa Zapatero, informował w piątek dziennik "El Pais". Rząd hiszpański wezwał na poniedziałek ambasadora USA w Madrycie Jamesa Costosa, aby zwrócić się do niego o wyjaśnienia.

"Nie do zaakceptowania"

- Jeśli informacja o tych praktykach zostanie potwierdzona, to są one niewłaściwe i nie do zaakceptowania pomiędzy sojusznikami i przyjaciółmi - oświadczyło MSZ w komunikacie. Hiszpański sekretarz stanu ds. Unii Europejskiej Inigo Mendez de Vigo zażądał, by władze USA "dostarczyły wszelkich niezbędnych informacji na temat domniemanych podsłuchów prowadzonych w Hiszpanii" - powiadomił resort. Ambasador USA w komunikacie oświadczył, że jego kraj "będzie dalej prowadzić konsultacje ze swymi sojusznikami, za pośrednictwem zwyczajowych kanałów dyplomatycznych, by odpowiedzieć na wyrażane przez nich zaniepokojenie".

Żądają wyjaśnień

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zastrzegał w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że jego rząd nie ma żadnych informacji dotyczących szpiegowania przez USA hiszpańskich polityków, ale podkreślił, że uprawianie szpiegostwa jest rzeczą niewłaściwą między "partnerami i sojusznikami". Francja i Niemcy chcą rozmawiać z USA, aby do końca roku wyjaśnić zasady działania służb wywiadowczych. Jednak Rajoy mówił w zeszłym tygodniu, że "na razie" nie zamierza przystępować do tej inicjatywy.

Autor: /jk / Źródło: PAP

Raporty: