Egipska gazeta "Al-Masry Al-Youm" została ukarana grzywną za opublikowanie informacji, że władze zwoływały wyborców do udziału w głosowaniu w wyborach prezydenckich.
Gazeta będzie musiała zapłacić 150 tysięcy funtów egipskich (około 29 tysięcy złotych).
Najwyższa Rada do spraw Regulacji Mediów wezwała do wszczęcia śledztwa w sprawie "Al-Masry Al-Youm" oraz zażądała, aby gazeta przeprosiła egipską komisję wyborczą.
Wybory prezydenckie w Egipcie
Według wstępnych wyników obecny prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zwyciężył w zakończonych w środę wyborach, zdobywając 92 procent głosów. Frekwencja wyniosła 42 procent. Oficjalne wyniki mają zostać ogłoszone w poniedziałek, 2 kwietnia.
Były to trzecie wybory szefa państwa od czasu rewolucji z 2011 roku, w wyniku której został obalony wieloletni przywódca kraju, Hosni Mubarak.
Represje, ataki na media
Abd el-Fatah es-Sisi jest u władzy od 2013 roku, od czasu przewrotu wojskowego, który obalił islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Sisi był wówczas ministrem obrony oraz naczelnym dowódcą egipskiej armii. Rok później zwyciężył w wyborach prezydenckich, uzyskując ponad 96 procent głosów. Od tego czasu egipskie władze stosują represje na szeroką skalę wobec swych przeciwników.
Według opublikowanego w ubiegłym roku raportu Reporterów bez Granic Egipt jest wśród 25 krajów, gdzie prasa jest najbardziej atakowana.
Autor: ads//rzw / Źródło: PAP