Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka, przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z sytuacją międzynarodową, będzie kulminacyjnym wydarzeniem Wielkiego Piątku.
W Rzymie w Wielkim Tygodniu zintensyfikowano wszelkie kontrole, a w rejonie masowych papieskich uroczystości Triduum Paschalnego, czyli wokół Koloseum i placu Świętego Piotra utworzono specjalne strefy bezpieczeństwa. Zapowiedziane wcześniej środki prewencji jeszcze zaostrzono po zamachach w Brukseli.
Nabożeństwo Męki Pańskiej
Kościół katolicki obchodzi dziś drugi dzień Triduum Paschalnego - Wielki Piątek, upamiętniający mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. W kościołach odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej. Jest jedyny dzień w roku, kiedy nie jest odprawiana msza św., jedynie na zakończenie liturgii udzielana jest Komunia święta. Jest to także dzień postu ścisłego, co oznacza, że w ciągu całego dnia można zjeść jeden posiłek do syta, a pozostałe bardziej skromne.
Watykańskie obchody Wielkiego Piątku rozpocznie o godzinie 17.00 tradycyjne nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Przewodniczyć mu będzie Franciszek, zaś homilię, jak co roku, wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa.
Droga Krzyżowa w amfiteatrze Flawiuszów zacznie się o godzinie 21.15. Papież zabierze głos po jej zakończeniu.
Rozważania, które zostaną odczytane przy czternastu stacjach Via Crucis napisał arcybiskup Perugii kardynał Gualtiero Bassetti. Zatytułował je „Bóg jest miłosierdziem”, co nawiązuje do tematyki trwającego Roku Świętego.
Autor tekstu wyjaśnił, że starał się w nim podsumować "udręki Kościoła, ludzi i świata". Mowa jest o trwających prześladowaniach chrześcijan. Kardynał Bassetti przypomina też zagładę Żydów.
Część rozważań poświęca sprawie uchodźców i kryzysu migracyjnego.
Przy jednej ze stacji poruszony zostanie temat cierpień rodzin, które się rozpadły, osób bez pracy. Będzie też nawiązanie do pedofilii i „dzieci sprofanowanych w swej intymności”.
Włoski purpurat przedstawia również dwie postawy: „ucieczki z krzyża, by uniknąć cierpienia”, a także „mentalności odrzucania” innych. Przeciwstawi im „kulturę miłości i przebaczenia”.
Wśród "apostołów współczesnego świata” kardynał Bassetti wymienia świętego Maksymiliana Kolbego i Edith Stein (świętą Teresę Benedyktę od Krzyża).
Wielkanocne orędzie
Wieczorem w Wielką Sobotę w bazylice Świętego Piotra papież odprawi mszę Wigilii Paschalnej. W trakcie tej długiej liturgii udzieli chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania grupie młodych i dorosłych osób.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie o godzinie 10.00 papieska msza na placu Świętego Piotra. Następnie w południe z loggii bazyliki watykańskiej Franciszek wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, miastu i światu.
Autor: js//gak / Źródło: PAP