Poparzona napalmem. Bohaterka legendarnego zdjęcia z nagrodą za działalność na rzecz pokoju


Kim Phuc, bohaterka legendarnego zdjęcia z czasów wojny w Wietnamie, otrzymała w poniedziałek pokojową Nagrodę Drezdeńską. Uhonorowano ją za wspieranie działań UNESCO na rzecz dziecięcych ofiar wojen oraz występowanie przeciwko przemocy i nienawiści.

Kiedy legendarna fotografia z wojny w Wietnamie obiegła świat, Kim Phuc, bohaterka zdjęcia, była 9-letnią dziewczynką. 11 lutego 2019 roku, w wieku 55 lat, otrzymała Nagrodę Drezdeńską przyznawaną osobom zasłużonym na rzecz pokoju.

Przeczytaj także: "Dziękujemy za nadzwyczajną odwagę". Pokojowe Noble wręczone

Nagroda Drezdeńska dla Kim Phuc

Phuc, która obecnie mieszka w Kanadzie, została w poniedziałek uhonorowana za wspieranie UNESCO i dzieci, ofiary konfliktów zbrojnych. Doceniono ją także za publiczne opowiadanie się przeciwko przemocy i nienawiści. Organizatorzy przyznali jej nagrodę w wysokości 10 tysięcy euro. Nagrodę Drezdeńską po raz pierwszy przyznano w 2010 roku w rocznicę bombardowania Drezna w 1945 roku. Wśród nagrodzonych znaleźli się między innymi prezydent ZSRR i laureat pokojowej Nagrody Nobla Michaił Gorbaczow oraz James Nachtwey, amerykański fotoreporter wojenny.

Legendarne zdjęcie z Wietnamu

Autorem słynnego zdjęcia jest Nick Ut, fotograf, który dla amerykańskiej agencji Associated Press dokumentował wojnę w Wietnamie. Fotografia została zrobiona 8 czerwca 1972 roku w czasie nalotu bombowego z użyciem napalmu na wietnamski rejon Trang Bang.

- Zobaczyłem cztery samoloty, które leciały bardzo nisko, i spadające z nich bomby. No i ludzi. Biegnących, umierających - wspominał moment zrobienia zdjęcia Ut na łamach "National Geographic". Później, jak opowiadał fotograf, ujrzał nagą dziewczynkę biegnącą w jego stronę z rozłożonymi rekami. To właśnie wtedy zrobił zdjęcie. Po chwili okazało się, że dziewczynka ma tak poparzone napalmem plecy, że schodzi z nich skóra. Ut zabrał Kim Phuc do szpitala polowego, gdzie - jak twierdzi - pomoc została jej udzielona dopiero wtedy, kiedy pokazał swoją legitymację prasową. W 1973 roku Nick Ut otrzymał za fotografię, która ukazała się pierwotnie na okładce "The New York Times", nagrodę Pulitzera.

Cenzura na Facebooku

W 2016 roku Facebook zablokował publikowanie słynnego zdjęcia, powołując się na swe zasady dotyczące pokazywania nagości na platformie. Spotkało się to ze sprzeciwem między innymi premier Norwegii Erny Solberg i Heiko Maasa, wówczas ministra sprawiedliwości Niemiec. Po fali krytyki Facebook postanowił zezwolić na publikowanie zdjęcia z Kim Phuc.

niemiecki minister sprawiedliwości Heiko Maas (http://www.tvn24.pl)

Autor: jog//mro / Źródło: Guardian, National Geographic, tvn24.pl