Dziesiątki tysięcy demonstrantów w Tbilisi domagały się przyjęcia Gruzji do Unii Europejskiej

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Dziesiątki tysięcy demonstrantów przemaszerowały w poniedziałek ulicami Tbilisi, domagając się przyjęcia Gruzji do Unii Europejskiej. To reakcja na opinię Komisji Europejskiej, w której stwierdzono, że Gruzja zasługuje na europejską perspektywę, ale na status kandydata do Unii Europejskiej jest dla niej za wcześnie.

Dziesiątki tysięcy demonstrantów, a według szacunków agencji AFP nawet 120 tysięcy, przemaszerowały w poniedziałek ulicami Tbilisi, domagając się przyjęcia Gruzji do Unii Europejskiej.

Do udziału w poniedziałkowym "Marszu dla Europy" wzywały Gruzinów organizacje proeuropejskie oraz wszystkie formacje opozycyjne, po tym jak kilka dni wcześniej Komisja Europejska zaleciła przyznanie Gruzji perspektywy europejskiej, ale bez statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

"Europa jest historycznym wyborem i aspiracją Gruzinów" - napisali w swoim oświadczeniu organizatorzy marszu.

Gruzja bez statusu kandydata do UE

Komisja Europejska w piątek wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej. W przypadku Gruzji szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że zasługuje ona na europejską perspektywę, ale na status kandydata do UE jest dla niej za wcześnie.

- Nieotrzymanie przez Gruzję statusu kandydata do UE jest dla nas w pewnym stopniu rozczarowujące - oznajmił w piątek Irakli Kobachidze, lider rządzącej w tym kraju partii Gruzińskie Marzenie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości