Świat

"Dziesiątki szpiegów" aresztowanych w Iranie

Świat


Służby specjalne Iranu aresztowały "dziesiątki szpiegów", pracujących w irańskich instytucjach państwowych - poinformowała we wtorek agencja ISNA, powołując się na szefa irańskiego wywiadu Mahmuda Alawiego.

Alawi nie sprecyzował, kiedy miały miejsce aresztowania i gdzie konkretnie działali szpiedzy, ale wyjaśnił, że wielu z zatrzymanych miało podwójne obywatelstwo.

- Wielokrotnie prosiłem różnych ludzi, aby nas informowali, jeśli znają osoby z podwójnym obywatelstwem. Dzięki temu nasz kontrwywiad z powodzeniem zidentyfikował i aresztował dziesiątki szpiegów w różnych organach rządowych - powiedział Alawi.

Jak zwraca uwagę agencja Reutera, Iran nie uznaje podwójnych obywatelstw i często zatrzymuje takie osoby na przesłuchania. Niemal nigdy jednak służby nie informują o tym publicznie.

Aresztowania osób z podwójnym obywatelstwem wzmogły się od momentu, w którym najważniejszych duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział, że w irańskich instytucjach wysokiego szczebla dochodzi do "infiltracji" przez zachodnich agentów.

Reuters informował w 2017 roku, że irańska, elitarna Gwardia Rewolucyjna zatrzymała w ostatnich latach co najmniej 30 osób z podwójnym obywatelstwem.

Autor: adso / Źródło: PAP, Reuters