Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisali wspólny list z okazji Dnia Europy, w którym wyrazili nadzieję, że Unia Europejska "może wyjść z obecnego kryzysu jeszcze silniejsza niż wcześniej". Unijni przywódcy podkreślili, że "Europa musi dać dowód odwagi i zrobić wszystko, co trzeba, by chronić życie swoich obywateli".
List ukazał się w Dniu Europy, obchodzonym w rocznicę ogłoszenia przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana 9 maja 1950 roku propozycji koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla w RFN i Francji. Plan ten był zalążkiem europejskiej integracji.
Unijni przywódcy dziękują za "ducha solidarności i poczucie obywatelskiego obowiązku"
W 70. rocznicę tego wydarzenia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli napisali we włoskim dzienniku "Corriere della Sera", że "pokolenie lat 50. myślało, że na gruzach wojny można będzie zbudować lepszą Europę i świat. Tak potem się stało".
"Jeśli nauczymy się tej lekcji, jeśli pozostaniemy zjednoczeni w solidarności i z naszymi wartościami, wtedy Europa będzie mogła podnieść się z tego kryzysu, jeszcze silniejsza niż wcześniej" - zaznaczyli unijni przywódcy. Podziękowali personelowi medycznemu, siłom porządkowym, pracownikom sklepów oraz mieszkańcom Europy za "ducha solidarności i poczucie obywatelskiego obowiązku".
"Europa pokazuje się z najlepszej strony, kiedy daje dowód bliskości i solidarności" - czytamy w liście opublikowanym na łamach włoskiej gazety.
Jego autorzy zaznaczyli, że po tym, gdy wielu mieszkańców Starego Kontynentu bało się o swoje życie, teraz obawiają się o swoją pracę. "Konieczne jest ponowne włączenie silnika europejskiej gospodarki" - dodali.
"Europa musi dać dowód odwagi"
Przywódcy zaapelowali o to, by pamiętać o duchu "kreatywności, odwagi i pragmatyzmu", jaki przyświecał Robertowi Schumanowi i Ojcom Założycielom zjednoczonej Europy.
"Te wielkie osobistości pokazały, że po to, by przezwyciężyć moment kryzysu, należy myśleć o polityce w nowy sposób i zerwać z przeszłością. Musimy zrobić to i my, i uznać, że po to, by wspierać ożywienie, potrzeba nowych idei i nowych narzędzi" - zauważyli Ursula von der Leyen, Charles Michel i David Sassoli.
Szefowie unijnych instytucji podkreślili też, że Unia, jaka wyjdzie z tego kryzysu, nie może być taka sama jak dotąd. Położyli nacisk na potrzebę troski o najbiedniejszych i najsłabszych.
"Europa musi dać dowód odwagi i zrobić wszystko, co trzeba, by chronić życie Europejczyków i zapewnić środki do życia swoim obywatelom, szczególnie na obszarach, gdzie kryzys odczuwany jest najmocniej" - głosi odezwa przywódców UE.
Źródło: PAP