Dwóch szefów Al-Kaidy planowało zamachy. Wywiad USA ujawnia treść przechwyconej korespondencji


Szef Al-Kaidy w Pakistanie i jego odpowiednik w Jemenie wspólnie planowali dokonanie serii zamachów na Bliskim Wschodzie i w Afryce - poinformował "The New York Times" w poniedziałek, powołując się na przedstawicieli amerykańskiego wywiadu. Przechwycona korespondencja Ajmana al-Zawahiriego i Abu Basira stała się powodem zamknięcia ponad 20 ambasad i konsulatów USA na Bliskim Wschodzie i Afryce.

Jak donosi amerykański dziennik do ataków miało dojść w minioną niedzielę. Według przedstawicieli wywiadu treść korespondencji między przywódcą pakistańskiej Al-Kaidy a jego jemeńskim odpowiednikiem była najpoważniejszą informacją o zagrożeniu dla USA i państw zachodnich od czasu ataków w 2001 roku.

Poza tym wspólne planowanie zamachów przez starszych przywódców organizacji terrorystycznej, jaką jest Al-Kaida, jest dość nietypowe. Dlatego właśnie, jak tłumaczy "The New York Times", po przechwyceniu korespondencji CIA, Departament Stanu i Biały Dom natychmiast potraktowały ją wyjątkowo poważnie. O zagrożeniu zostali poinformowani także członkowie Kongresu.

Zamknęli 21 placówek dyplomatycznych

Przechwycona w ubiegłym tygodniu korespondencja między Zawahirim a Abu Basirem spowodowała, że USA zdecydowały się zamknąć w niedzielę ponad 20 swoich ambasad i konsulatów na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej i w Azji.

Placówki miały być początkowo zamknięte jedynie w niedzielę, która w krajach muzułmańskich jest dniem pracy, ale Departament Stanu USA zakomunikował, że 19 z nich (na Bliskim Wschodzie i w Afryce) będzie nieczynnych do soboty 10 sierpnia. Jako powód rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki podała "ostrożność, ale nie nowe groźby".

W minioną niedzielę nie działało 21 amerykańskich misji dyplomatycznych. Niektóre placówki, m. in. w Afganistanie, Iraku, Algierii i Bangladeszu, mają wznowić pracę w poniedziałek. Departament Stanu ostrzegł też obywateli USA przed podróżami na Bliski Wschód, a zwłaszcza do Jemenu.

Zachód boi się zamachów

Swoje placówki w Jemenie, gdzie zagrożenie ma być szczególnie duże, zamknęły również Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Swoje ambasady w Arabii Saudyjskiej i Jordanii zdecydowała się zamknąć także Norwegia. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Oslo ogłosiło w poniedziałek, że wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa w innych norweskich placówkach dyplomatycznych na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej, a także w miejscach wrażliwych jak Nairobi, stolica Kenii.

Autor: ktom//kdj / Źródło: "The New York Times", PAP

Tagi:
Raporty: