Dwa tysiące policjantów i 200 agentów. Obama w Szwecji


Prezydent USA Barack Obama przyleciał do Sztokholmu, rozpoczynając od Szwecji trzydniowy pobyt w Europie. Podczas niego weźmie udział w szczycie G20 w Petersburgu. W Szwecji spotka się z królem Karolem XVI Gustawem i premierem Fredrikiem Reinfeldtem.

Air Force One wylądował w środę przed południem na lotnisku Arlanda w Sztokholmie. Baracka Obamę przywitał ambasador USA w Szwecji Mark Brzezinski oraz szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt. Z lotniska prezydent pojechał do siedziby premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta. W planie jest jeszcze wizyta polityków w Synagodze oraz Królewskim Instytucie Technologii.

Ratował Żydów i zniknął. Obama pomoże go odnaleźć?

Ponadto Obama ma uczcić pamięć Raoula Wallenberga, bohatera II wojny światowej. Ten szwedzki dyplomata pracując w Budapeszcie pomógł ocalić życie dziesiątkom tysięcy Żydów. Zaginął w 1945 roku w tajemniczych okolicznościach, najprawdopodobniej zmarł w stalinowskim więzieniu. Rodzina Wallenberga zamierza prosić Obamę, by pomógł wywrzeć nacisk na Rosję w celu wyjaśnienia śmierci dyplomaty.

Wieczorem odbędzie się kolacja i spotkanie z prezydentem Finlandii, premierem Dani, Norwegii i Islandii. Wśród tematów będą zmiany klimatyczne, sprawy handlowe i technologie.

Miesiąc przygotowań i 200 podejrzanych

Wizytę zabezpiecza dwa tysiące szwedzkich policjantów współpracujących z 200 agentami Secret Service. Uznali oni, że Szwecja jest krajem "podwyższonego ryzyka".

Jak informują lokalne media, służby rozpoczęły analizę bezpieczeństwa wizyty miesiąc temu. Od tego czasu na policyjną listę osób mogących zakłócić pobyt Obamy trafiło blisko 200 osób. Około 70 z nich to islamiści, którzy odwiedzali Syrię.

Szwecja zamiast Moskwy

Szwecję dodano do kalendarza wizyty Obamy po tym, jak odwołał on spotkanie w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, które miało odbyć się przed szczytem G20. Decyzja ta była związana ze sporem między Waszyngtonem a Moskwą wokół byłego współpracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena, który uzyskał w Rosji tymczasowy azyl.

Autor: rf/jk / Źródło: Reuters, PAP,