Pjongjang grozi "prezentem" na święta. Trump: poradzimy sobie


Stany Zjednoczone poradzą sobie z "prezentem" świątecznym od Korei Północnej - powiedział dziennikarzom prezydent Donald Trump po telekonferencji z amerykańskimi żołnierzami w posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie. O tym, że Waszyngton dostanie "prezent" od Pjongjangu, mówił wcześniej wiceszef północnokoreańskiego MSZ.

Jak wskazała agencja Reuters, w USA pojawiają się obawy, że Korea Północna przygotowuje test rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

- Dowiemy się, co to za niespodzianka i doskonale sobie z nią poradzimy - powiedział Trump dziennikarzom w swojej posiadłości Mar-a-Lago. - Zobaczymy, co się stanie. Zajmę się tym, gdy okaże się, o co chodzi - dodał prezydent.

- Może to miły prezent. Może przyśle mi w prezencie piękną wazę zamiast testu pocisku rakietowego? - zażartował Trump.

Korea Północna ostrzega "wrogie siły"

Na początku grudnia 2019 r. o "prezencie" mówił wiceszef północnokoreańskiej dyplomacji Ri Tae Song. Ri przypomniał wówczas o terminie końca roku, jaki Pjongjang wyznaczył Waszyngtonowi na zmianę jego "wrogiej polityki" i przedstawienie nowych propozycji w rokowaniach dotyczących denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Jest "całkowicie w rękach USA, jaki prezent bożonarodzeniowy dla siebie wybiorą" - podsumował wiceminister.

W połowie grudnia szef sztabu generalnego północnokoreańskich sił zbrojnych Pak Dzong Czon ostrzegł z kolei, by "wrogie siły", ze Stanami Zjednoczonymi włącznie, nie prowokowały Pjongjangu, jeśli "chcą mieć pokój w Nowy Rok".

Pjongjang domaga się zniesienia międzynarodowych sankcji nałożonych nań za jego zbrojenia oraz wstrzymania wszystkich wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej. Waszyngton żąda natomiast, aby najpierw podjęte zostały konkretne kroki w kierunku całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji Korei Północnej.

Korea Północna przeprowadziła w tym roku kilkanaście prób pocisków rakietowych. Eksperci oceniali te testy jako próby wywarcia nacisku na władze USA, by przed końcem roku zmieniły swoje stanowisko negocjacyjne.

Rozpoznane północnokoreańskie instalacje nuklearnereuters, pap

Autor: ft/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Tagi:
Raporty: