Prezydent USA Donald Trump zdecydował o nałożeniu sankcji na Międzynarodowy Trybunał Karny. To reakcja na wystawiony przez ten Trybunał nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu.
Podpisane w czwartek przez Donalda Trumpa rozporządzenie zarządza nałożenie pełnych sankcji finansowych i wizowych dla wszystkich osób, które "bezpośrednio zaangażowały się w jakiekolwiek działania podejmowane przez Międzynarodowy Trybunał Karny w celu prowadzenia śledztwa, aresztowania, zatrzymania lub ścigania" Amerykanów, a także członków władz państw sojuszniczych, w tym Izraela.
CZYTAJ TAKŻE: Trzy nakazy aresztowania: premiera Izraela, byłego ministra obrony Izraela i dowódcy Hamasu
W myśl rozporządzenia prezydenta USA sankcjom mogłyby podlegać władze każdego kraju, które aresztowałyby premiera Izraela zgodnie z nakazem Trybunału.
"Stany Zjednoczone jednoznacznie sprzeciwiają się wszelkim działaniom MTK przeciwko Stanom Zjednoczonym, Izraelowi lub jakiemukolwiek innemu sojusznikowi Stanów Zjednoczonych, który nie wyraził zgody na jurysdykcję MTK i oczekują od swoich sojuszników sprzeciwu wobec tych działań" - napisał Trump w rozporządzeniu. Dokument potępia też wydanie przez Trybunał nakazów aresztowania dla oskarżonych o zbrodnie wojenne premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz byłego ministra obrony Joawa Galanta.
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał w listopadzie zeszłego roku nakazy aresztowania Benjamina Netanjahu, Joawa Galanta oraz dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa, oskarżając ich o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy i atakiem Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku.
Ustawa Kongresu
Trump rozporządzeniem wprowadził to, czego nie zdołał zrobić w styczniu Kongres. Tekst rozporządzenia jest niemal zbieżny z wcześniejszym projektem ustawy Kongresu w tej samej sprawie, który został przegłosowany przez Izbę Reprezentantów, lecz nie uzyskał odpowiedniej większości głosów w Senacie.
Głosowanie Izby w tej sprawie miało miejsce tuż po tym, jak premier Polski Donald Tusk poinformował, że rząd w Warszawie zapewni wolny udział władzom Izraela w obchodach rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i że żaden przedstawiciel izraelskich władz nie zostanie zatrzymany, mimo decyzji MTK.
Jak notuje agencja Reutera, prezes MTK Tomoko Akane już w ubiegłym roku ostrzegał, że takie sankcje mogłyby "szybko podważyć działalność Trybunału we wszystkich sytuacjach i przypadkach, a nawet zagrozić jego istnieniu".
Sankcje na Fatou Bensoudę
Podczas pierwszej kadencji Trumpa w 2020 roku Waszyngton nałożył sankcje na ówczesną prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Fatou Bensoudę i jednego z jej głównych współpracowników w związku z dochodzeniem Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych przez wojska amerykańskie w Afganistanie.
125-osobowy MTK jest stałym sądem, który może ścigać osoby za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, ludobójstwo i zbrodnię agresji na terytorium państw członkowskich. Stany Zjednoczone nie uznają jego jurysdykcji.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock