Kułeba: nadszedł czas, aby przekształcić Morze Czarne w to, czym stało się Morze Bałtyckie

Źródło:
PAP

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba stwierdził, że NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i zintegrować obronę powietrzną Ukrainy z obroną członków Sojuszu. Kułeba przemawiał w czwartek za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Bukareszcie, poświęconej bezpieczeństwu w tej części Europy.

- Morze Czarne ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy i aby była ona zorientowana na przyszłość - powiedział Dmytro Kułeba. - Niestety, jest to również przykład tego, w jaki sposób może nastąpić szybkie pogorszenie sytuacji, jeśli zaniedbuje się zagrożenia. Nadszedł czas, aby przekształcić Morze Czarne w to, czym stało się Morze Bałtyckie - w morze NATO - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego było ważnym odcinkiem frontu po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku - przypomina Reuters. Morze Czarne jest także kluczowym szlakiem handlowym zarówno dla Moskwy, jak i dla Kijowa w eksporcie zboża. Zablokowanie przez Rosję szlaków handlowych w 2022 roku groziło kryzysem żywnościowym na skalę globalną, jednak dzięki staraniom ONZ oraz pośrednictwu Turcji udało się zażegnać niebezpieczeństwo dzięki wypracowaniu tzw. umów zbożowych.

- Musimy wspólnie rozwiązać problem, jakim jest Rosja. Szczególnie popieram pomysły ekspertów, by zintegrować systemy obrony powietrznej Ukrainy z systemami członków NATO mających bazy nad Morzem Czarnym i Morzem Bałtyckim - powiedział Kułeba.

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie na Morzu Czarnym trafili w statek pod banderą Mołdawii
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie na Morzu Czarnym trafili w statek pod banderą MołdawiiTVN24, Ministerstwo Obrony Ukrainy

Powstrzymany postęp armii rosyjskiej

Rosyjska Flota Czarnomorska ma swoją bazę na Krymie, półwyspie należącym de iure do Ukrainy, który jednak pozostaje od 2014 roku pod okupacją Rosji. Po inwazji zapoczątkowanej przez Rosję w lutym 2022 roku jej siły zajęły całe wybrzeże Morza Azowskiego, które łączy się z Morzem Czarnym. Postęp armii rosyjskiej w zdobywaniu Morza Czarnego udało się powstrzymać około 130 km na wschód od Odessy, głównego portowego miasta Ukrainy - przypomniał Reuters.

Minister Kułeba powiedział podczas konferencji w Bukareszcie, że lipcowy szczyt NATO w Wilnie będzie okazją do zrobienia kroku naprzód w sprawie długo oczekiwanego członkostwa Ukrainy w NATO, a sojusz powinien "pokazać, że drzwi są nie tylko otwarte, ale że istnieje jasny plan, kiedy i na jakich zasadach Ukraina je przekroczy". 

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: