Deportacje Romów "to rodzaj holokaustu"

Aktualizacja:

Watykan i ONZ krytykują Francję za deportacje Romów. Sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych abp Agostino Marchetto posunął się nawet do stwierdzenia, że prześladowania, które cierpią Romowie "to rodzaj holokaustu".

"Cierpienia te stały się udziałem osób biednych i prześladowanych, ofiar swego rodzaju holokaustu, które wciąż muszą uciekać przed tymi, którzy na nich polują" - powiedział hierarcha w wywiadzie dla francuskiej agencji religijnej I.MEDIA.

Zaznaczył, że broniąc Romów wydalonych z Francji Watykan, nie miesza się w politykę, lecz jedynie okazuje duszpasterską troskę. Jego zdaniem Kościół "nie stoi ani na prawicy, ani na lewicy ani w centrum", Stolica Apostolska zaś nie miesza się w politykę, choć wyraża ubolewanie nad tym, jak francuski rząd traktuje Romów. - Nie wolno dodał obciążać całej grupy etnicznej za łamanie prawa, ponieważ dopuszczają się tego tylko niektórzy - podkreślał.

W niedzielę arcybiskup Aix-en-Provence i Arles, Christophe Dufour, określił jako "nie do zaakceptowania" sposób niszczenia przez francuską policję obozów romskich i sugerowanie, że istnieje (we Francji) "ludność gorszego pochodzenia".

ONZ ostrzega Francję

Głos w sprawie Romów zabrała też Organizacja Narodów Zjednoczonych. Komisja ONZ ds. Eliminowania Dyskryminacji Rasowej która rozpatrzyła sytuację Romów we Francji na specjalnym posiedzeniu w Genewie, zaleciła francuskiemu rządowi, aby "unikał zbiorowych repatriacji (Romów z Francji) i aby przestrzegał w swym postępowaniu konwencji ONZ w sprawie eliminowania wszelkich form dyskryminacji rasowej.

Komisja wyraziła także zaniepokojenie wobec "gwałtownych wystąpień o charakterze rasistowskim przeciwko Romom". ONZ-owski organ zaapelował do państwa francuskiego o "zagwarantowanie Romom dostępu do oświaty, opieki zdrowotnej i prawa do dachu nad głową w ramach poszanowania zasad równości".

Papież też nawiązał do Romów

Tego dnia w sprawie niszczenia obozów i przymusowego wysiedlania do Rumunii i Bułgarii ich mieszkańców wypowiedział się także w czasie modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI. Chociaż nie wymienił po imieniu Francji, wyraził dezaprobatę z powodu usuwania Romów.

Paryż zaostrzył politykę wobec Romów z Europy Wschodniej pod koniec lipca, likwidując dziesiątki romskich obozowisk. Romowie, którzy wyjeżdżają dobrowolnie, otrzymują od francuskiego rządu jednorazową zapomogę w wysokości 300 euro dla każdego dorosłego i 100 euro dla dziecka.

Źródło: PAP, tvn24.pl