Reuters: masakra cywilów w prowincji Kiwu Północne, nie żyje 50 osób

Źródło:
PAP

Kongijska Armia Rewolucyjna znana również jako "Ruch 23 marca" lub M23 przeprowadziła atak na miasto Kishishe w prowincji Kiwu Północne - poinformował Reuters. Nie żyje 50 cywilów - dodała agencja, powołując się na oświadczenie sił zbrojnych Demokratycznej Republiki Konga - Jesteśmy głęboko zasmuceni masakrą cywilów w Kishishe, która może stanowić zbrodnię wojenną - powiedziała Stephanie Miley, charge d'affaires ambasady USA. Ruch M23 w oświadczeniu przekazanym przez jego rzecznika odrzucił oskarżenia o dokonanie zbrodni na cywilach.

Rebelianci z "Ruchu 23 marca" (M23) zabili we wtorek 50 cywilów w mieście Kishishe położonym w prowincji Kiwu Północne - poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na oświadczenie sił zbrojnych Demokratycznej Republiki Konga.

Armia Demokratycznej Republiki Konga i M23 od miesięcy toczą walki na wschodzie kraju - przypomniał Reuters. Z informacji przytoczonej przez agencję wynika, że o masakrze wiedzą zarówno Human Rights Watch, jak i ambasada USA w Kinszasie, stolicy kraju.

- Jesteśmy głęboko zasmuceni masakrą cywilów w Kishishe, która może stanowić zbrodnię wojenną - powiedziała Stephanie Miley, charge d'affaires ambasady USA w Demokratycznej Republice Konga, cytowana przez agencję Reutera.

"Ruch 23 marca" zaprzecza

"Ruch 23 marca" (znany także jako Kongijska Armia Rewolucyjna lub M23) zaprzeczył oskarżeniom i odpowiedzialności za śmierć cywilów. "Ruch M23 odrzuca bezpodstawne zarzuty" - przekazał w cytowanym przez Reutera oświadczeniu rzecznik polityczny grupy, Lawrence Kanyuka. Podkreślił, że M23 "nigdy nie brał za cel ludności cywilnej".

"Ruch 23 marca" (znany także jako Kongijska Armia Rewolucyjna lub M23) - to organizacja rebeliancka złożona z dezerterów z armii narodowej, którzy są członkami plemienia Tutsi. Została powołana do życia w 2012 roku, a następnie wszczęła bunt przeciwko władzom Demokratycznej Republiki Konga.

Organizacja była wspierana przez sąsiednią Rwandę, lecz gdy kraj ten zaniechał udzielania jej poparcia, została rozbita przez brygadę interwencyjną sił ONZ i wojsko kongijskie, w wyniku czego w 2013 roku ogłosiła zakończenie działań wojennych i demobilizację. Jednak w ostatnim okresie ponownie się uaktywniła.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP