TVN24 | Świat

Parlament Danii zdecydował w sprawie członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO. "Mocny sygnał"

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Duński parlament zatwierdził we wtorek jednogłośnie przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Uchwała pozwoli rządowi Danii zaakceptować członkostwo obu krajów w Sojuszu Północnoatlantyckim natychmiast po zakończeniu ich negocjacji akcesyjnych.

"Dania wysyła mocny sygnał solidarności z nordyckimi przyjaciółmi. Mam nadzieję, że zainspiruje innych sojuszników do szybkiego działania" - podkreślił po głosowaniu szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod.

Jak wyjaśnia kancelaria Folketingu (parlamentu), zazwyczaj parlamentarzyści wyrażają zgodę na przyjęcie nowych krajów do NATO po podpisaniu przez państwa kandydujące protokołów akcesyjnych.

Finlandia i Szwecja chcą do NATO

Właściwe negocjacje Szwecji i Finlandii z NATO wciąż nie rozpoczęły się w związku z zastrzeżeniami ze strony władz Turcji, które oskarżyły Sztokholm i Helsinki o wspieranie kurdyjskich organizacji terrorystycznych. Trwają w tej sprawie rozmowy dyplomatyczne. Szwecja i Finlandia 18 maja złożyły w Brukseli wniosek o wejście do NATO. Ich przyjęcie do Sojuszu będą musiały ratyfikować parlamenty narodowe 30 państw członkowskich.

Proces rozszerzania NATOPAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@JeppeKofod

Pozostałe wiadomości