Czy Watykan mógłby skrytykować wielki transfer? Kiedyś już tak zrobił

"I'm back". Czyli jak mechanizm soldarnościowy ratuje małe kluby
"I'm back". Czyli jak mechanizm soldarnościowy ratuje małe kluby
tvn24
Pogba przeszedł do Manchesteru za rekordową kwotę (materiał "Polska i Świat")tvn24

Po wielu tygodniach spekulacji francuski piłkarz Paul Pogba przeszedł z Juventusu Turyn do Manchesteru United. To najdroższy transfer w historii piłki nożnej. Tymczasem telewizja BBC pyta o to, czy wydawanie takich pieniędzy w ogóle przystoi komukolwiek i zastanawia się, czy zwróci na to uwagę jeszcze Watykan. Ten ponad 20 lat temu skrytykował bowiem inny transfer piłkarza.

Wstępna kwota jaką za piłkarza zapłaciły Czerwone Diabły to 105 mln euro, ale wzrośnie ona w zależności od sukcesów, jakie osiągnie w Anglii Pogba.

Tym samym transfer piłkarza jest najwyższym w historii piłki nożnej.

Stacja BBC komentująca przejście Pogby do Manchesteru United zwraca jednak uwagę na dwie kwestie, starając się spojrzeć na efekty transfery w wymiarze społecznym.

Po pierwsze, przywołuje dane przedstawione przez włoskie biuro statystyczne INSTAT, opublikowane w lipcu. Wskazują one, że liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła we Włoszech do 7,6 proc. populacji. To najwyższy wynik od 2005 roku.

Według badań przeprowadzonych przez INSTAT, w zeszłym miesiącu aż 4,6 miliona Włochów nie mogło sobie pozwolić na zakup podstawowych towarów i usług "niezbędnych do uniknięcia poważnych form wykluczenia społecznego". Największe ubóstwo panuje wśród imigrantów i uchodźców. W tej grupie dotknięta jest w ten sposób co trzecia osoba.

"Obraza godności pracy"

BBC pyta w związku z tym o to, jaki wydźwięk będzie miała we Włoszech kwota ponad 100 mln euro, którą za jednego w końcu człowieka dostanie klub z Turynu. Piłka nożna w tej sferze wskazuje na coraz większe nierówności społeczne w świecie zachodnim, a przez to - być może - powinna się stać powodem do wstydu.

Brytyjska telewizja przypomina, że jeszcze w latach 90. aktywnie w tej sferze działał Kościół katolicki. W 1992 r., gdy AC Milan zapłacił rekordową wtedy kwotę 13 mln funtów za piłkarza Gianluigiego Lentiniego, Watykan nazwał tę decyzję i kwotę pieniędzy "obrazą godności pracy".

BBC sugeruje, że być może i tym razem papież i jego otoczenie powinni zabrać głos w sprawie przekraczającej co najmniej poczucie dobrego smaku.

Równocześnie jednak BBC piszące o transferze Pogby nie poddaje w wątpliwość faktu wydania na zawodnika tylu pieniędzy przez brytyjski klub i nie przytacza danych dot. poziomu ubóstwa na Wyspach.

Autor: mw, adso/kk / Źródło: BBC