Minister zdrowia nie chciał Sputnika V. Został odwołany

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Mam czyste sumienie - stwierdził odwołany minister zdrowia Czech Jan Blatny. Był przeciwny używaniu w kraju szczepionek niezatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków, w tym rosyjskiego Sputnika V.

Podczas środowej uroczystości mianowania nowego ministra zdrowia prezydent Milosz Zeman powiedział, że Jan Blatny "blokował otrzymanie szczepionek ze Wschodu, które nie są uznawane przez instytucje europejskie".

- Kto w ten sposób postępuje, szkodzi Republice Czeskiej. Przejmuje odpowiedzialność za ludzi, którzy umierają w związku z brakiem szczepionek i powolnym szczepieniem - powiedział prezydent i stwierdził, że rosyjski preparat Sputnik V "kupują Niemcy, Austria i inne kraje". Odmowę jej używania nazwał "histerią ideologiczną" i apelował do nowego ministra, żeby jej nie ulegał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Z wcześniejszych wypowiedzi nowego ministra zdrowia Petra Arenbergera wynika, że ma inne podejście niż Blatny do rosyjskiej szczepionki. - Wiem o wielu pacjentach, którzy na Sputnik czekają - stwierdził. On sam zaproponował przeprowadzenie szerokich badań klinicznych na większej liczbie pacjentów.

Były minister Blatny na konferencji prasowej, na której poinformował o swoim odwołaniu, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, powtórzył, że jest przeciwnikiem podawania szczepionek niezatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA).

"Financial Times": Europejska Agencja Leków planuje dochodzenie w sprawie rosyjskiej szczepionki

Blatny swoje odwołanie nazwał politycznym, ale podkreślił, że premier ma do tego prawo. Stał na czele resortu zdrowia przez pięć miesięcy. - Mam czyste sumienie - powiedział.

Nowy, czwarty z kolei minister zdrowia w czasie pandemii ma 62 lata, jest lekarzem dermatologiem, dyrektorem szpitala uniwersyteckiego Królewskie Vinohrady w Pradze. Prowadził badania w Niemczech i USA. W 2017 roku uzyskał tytuł Lekarza Roku.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: