Litera "Z" na ubraniach kelnerów. Ambasada Ukrainy protestuje, oczekuje reakcji władz

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

Ambasada Ukrainy w Czarnogórze przekazała, że w jednej z kawiarni w Podgoricy kelnerzy noszą na służbowych ubraniach znak "Z" kojarzony jako symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę. Placówka poinformowała o sytuacji czarnogórskie władze, od których oczekuje "oficjalnej reakcji".

"Jesteśmy oburzeni, że w stolicy Czarnogóry jeden z lokali gastronomicznych tak zuchwale i otwarcie wspiera rosyjskie zbrodnie przeciwko Ukrainie i ukraińskiemu narodowi" - przekazała ambasada we wpisie na Facebooku. Placówka dodała, że "kategorycznie potępia zachowanie administracji kawiarni, a o sytuacji poinformowano władze Czarnogóry, od których oczekuje oficjalnej reakcji".

"Zwolennicy proputinowskiej polityki w Czarnogórze"

Sprawę opisał również w środę czarnogórski dziennik "Pobjeda". "Od połowy marca rosyjski rząd używa tego symbolu do prowojennej propagandy, przejęli go także zwolennicy proputinowskiej polityki w Czarnogórze" - napisał.

Dziennik wymienia też długą listę państw, które zakazały używania tego symbolu, między innymi Polskę, Czechy, Niemcy i państwa bałtyckie.

Czarnogóra razem z zachodnimi państwami

Będąca członkiem NATO Czarnogóra przyłączyła się do zachodnich sankcji nałożonych na Rosję po inwazji sił rosyjskich na Ukrainę, w tym zakazu lotów, zablokowania transakcji rosyjskich banków i zajęcia majątków, w tym nieruchomości i jachtów rosyjskich oligarchów wpisanych na listę sankcyjną. Znacznie zmniejszyło to liczbę odwiedzających Czarnogórę Rosjan, którzy od wielu lat stanowili jedną z największych grup urlopowiczów odwiedzających to żyjące w dużej mierze z turystyki adriatyckie państwo - zauważyła agencja Reutera.  

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/ukrainian.embassy.me

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości