Czarnobyl wciąż groźny. Potrzebna "zrzutka" na sarkofag

 
Czy KE zmobilizuje świat do wsparcia Ukraińców w zabezpieczeniu reaktora?wikipedia.org/chnpp.gov.ua

W 2016 roku wygasa "ważność" sarkofagu osłaniającego reaktor w Czarnobylu. Żeby zbudować nowy, potrzeba około 1,5 miliarda euro. Ukraina nie jest sama w stanie podołać temu zadaniu, więc Komisja Europejska apeluje do światowych rządów o zebranie 750 mln euro na ten cel.

Budowa nowego sarkofagu jest o tyle ważna, że wciąż znajduje się w nim 200 ton wysoce radioaktywnego paliwa, które wyciekło na skutek wybuchu w kwietniu 1986 roku.

Gigantyczna inwestycja

Jean-Paul Joulia, szef wydziału bezpieczeństwa nuklearnego KE, przyznał, że koszty nowego zabezpieczenia sięgają 1,5 miliarda euro, czyli dwa razy więcej niż początkowo zakładano, co jest częściowo spowodowane "pewnymi opóźnieniami" w realizacji części projektów.

Ukraina i zagraniczni donatorzy przekazali dotąd na zabezpieczenie reaktora równowartość 750 milionów euro. Wielka Brytania wsparła cel kwotą 53 milionów euro, a teraz są naciski, by zwiększyła pomoc o kolejne 50 milionów euro - informuje "Guardian". Dziennik zastrzega, powołując się na źródła ukraińskie, że do tej pory nie padły jednak żadne konkretne zobowiązania dotyczące sum.

Co dalej z sarkofagiem?

Vince Novak, szef departamentu bezpieczeństwa nuklearnego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który nadzoruje środki przekazywane na zabezpieczenie elektrowni, powiedział, że w 2016 roku wygasa czas "ważności" sarkofagu, przewidziany przez konstruktorów.

Eksplozja reaktora czarnobylskiej elektrowni w kwietniu 1986 roku doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni. Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile było śmiertelnych ofiar katastrofy. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni może sięgać nawet 9 tysięcy.

Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Obowiązuje tam surowy zakaz przebywania.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/chnpp.gov.ua