Nowa arka lepiej chroni przed Czarnobylem. Ma wytrzymać kolejne sto lat

[object Object]
Nowe zabezpieczenie nad zniszczonym reaktorem ma być eksploatowane przez następnych 100 latchnpp.gov.ua
wideo 2/6

Poziom promieniowania w strefie elektrowni atomowej w Czarnobylu spadł o połowę po nasunięciu nowej osłony na zniszczony reaktor – poinformowała służba prasowa CzAES. Metalowa konstrukcja - zwana arką - została zainstalowana pod koniec listopada zeszłego roku. Nowe zabezpieczenie ma być eksploatowane przez następnych sto lat.

Przedstawiciel elektrowni atomowej w Czarnobylu (CzAES) Serhij Kondratenko powiedział, że instalacja metalowej konstrukcji chroni zniszczony reaktor przed opadami, które – jak stwierdził – były wcześniej głównym powodem niszczenia obiektu, a także szerzenia się substancji radioaktywnych.

"Ważnym czynnikiem, w kwestii poprawy bezpieczeństwa, jest obecnie brak śniegu na dachu sarkofagu i lepsza ochrona przed wiatrem, który wcześniej miał zły wpływ na ściany obiektu" – poinformowano w komunikacie służb prasowych elektrowni.

Służby nie podały jednak dokładnych wskaźników promieniowania w pobliżu reaktora po zainstalowaniu arki.

Sto lat eksploatacji

Pod koniec listopada zeszłego roku na stary sarkofag, nad zniszczonym czwartym reaktorem elektrowni, została nasunięta metalowa konstrukcja zwana arką.

Nowe zabezpieczenie ma być eksploatowane przez następnych sto lat. Arkę zbudowało francuskie konsorcjum Novarka. Nowy sarkofag liczy 257 metrów szerokości, 162 metry długości i 108 metrów wysokości. Cała konstrukcja waży 36 tysięcy ton.

Nowe zabezpieczenie kosztowało 1,5 mld euro i powstało dzięki datkom ponad 40 państw, w tym m.in. Polski, która w 2011 roku przekazała na Fundusz Czarnobylski 1,5 mln euro.

Nowa osłona pozwoli na ewentualną rozbiórkę kryjącego obecnie szczątki reaktora betonowego sarkofagu oraz na bezpieczne manipulacje z materiałem radioaktywnym w jej wnętrzu.

Skutki wybuchu

Do wybuchu czwartego reaktora elektrowni w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Eksplozja doprowadziła do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego szacuje, że w wyniku wybuchu zmarły 62 osoby. Po katastrofie została wytyczona zamknięta strefa buforowa o powierzchni 2,5 tys. km kwadratowych, z której wysiedlono wszystkich jej mieszkańców. Ewakuowano całą ludność miasta Prypeć, która liczyła wtedy 50 tys. mieszkańców.

Autor: tas/gry / Źródło: chnpp.gov.ua, newsru.ua, PAP

Źródło zdjęcia głównego: chnpp.gov.ua

Pozostałe wiadomości