Raport: nawet 40 proc. osób z cukrzycą nie wie, że choruje

Źródło:
Guardian, Aging Analytics Agency
Jak radzić sobie z cukrzycą? Cała rozmowa z prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
Jak radzić sobie z cukrzycą? Cała rozmowa z prezes Polskiego Stowarzyszenia DiabetykówTVN24
wideo 2/4
Jak radzić sobie z cukrzycą? Cała rozmowa z prezes Polskiego Stowarzyszenia DiabetykówTVN24

Około 40 proc. ludzi na świecie chorujących na cukrzycę nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie postawiono im właściwej diagnozy, wynika z nowego raportu. Przyczyną jest ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, co utrudnia rozpoznanie choroby.

Nowy raport autorstwa Aging Analytics Agency zajmującej się analizowaniem danych w opiece zdrowotnej, ukazał się w czwartek i został opisany przez media, m.in. brytyjskiego Guardiana. Wynika z niego, że na świecie na cukrzycę choruje 537 mln osób, ale około 40 proc. z nich pozostaje niezdiagnozowanych. Autorzy raportu zauważyli, że w niektórych regionach sytuacja wygląda gorzej - w Afryce niezdiagnozowanych jest 60 proc. chorujących, w Azji Południowo-Wschodniej 57 proc., a w regionie zachodniego Pacyfiku 56 proc. "Ograniczona infrastruktura opieki zdrowotnej, w tym niedobór pracowników służby zdrowia i sprzętu diagnostycznego, może utrudniać wczesne rozpoznawanie cukrzycy" - podkreśla Sasha Korogodski, główny autor raportu.

Według twórców dokumentu w 2021 roku prawie 7 mln osób na świecie zmarło z powodu cukrzycy.

ZOBACZ TEŻ: "Jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego w naszych czasach". Choroba dotknie ponad 1,3 mld osób

Dysproporcje w leczeniu cukrzycy na świecie

W dokumencie oszacowano, że połowa pacjentów, którzy zostali już zdiagnozowani pod kątem cukrzycy, nie otrzymuje w związku z nią żadnego leczenia. Wynika to z faktu, że globalnie 3 na 4 osoby zmagające się z tą chorobą zamieszkują kraje słabo i średnio rozwinięte, gdzie opieka zdrowotna nie jest powszechnie dostępna.

Autorzy dokumentu przyjrzeli się instytucjom i firmom specjalizującym się w diagnozowaniu cukrzycy oraz produkującym leki na tę chorobę. Zidentyfikowali ponad 530 firm na świecie, które zajmują się diagnostyką cukrzycy - najwięcej (349) działa w USA, na drugim miejscu jest Wielka Brytania (21). Tylko 33 takie firmy znajdują się w łącznie trzech regionach - Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i zachodnim Pacyfiku. Sytuację tę określono mianem "wyraźnej dysproporcji", wskazali też na "pilną potrzebę poprawy dostępu do opieki diabetologicznej w skali globalnej". Oszacowano, że większość (55 proc.) firm produkujących leki na cukrzycę znajduje się w USA, a 17 proc. w Europie.

ZOBACZ TEŻ: Ile tłuszczów spożywać? Ile jeść warzyw i owoców? Są nowe wytyczne WHO

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Guardian, Aging Analytics Agency

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock