Grafen - "cudowny materiał", za który jego twórcy dostali nagrodę Nobla. Wiadomo, że jest niezwykle wytrzymały, świetnie przewodzi prąd i ciepło. Naukowcy na całym świecie nieustannie eksperymentują z grafenem i starają się dokładnie poznać jego właściwości. Właśnie w ten sposób grupa brytyjskich naukowców przypadkowo dokonała ciekawego odkrycia. Okazało się, że grafen świetnie nadaje się do destylacji alkoholu.
Naukowcy z uniwersytetu w Manchesterze, gdzie wynaleziono grafen, badali właściwości specjalnej niezwykle cienkiej membrany stworzonej z rewolucyjnego materiału. Okazało się, że mają one niezwykłe możliwości.
Postęp na poziomie częsteczek
Brytyjczycy spróbowali zamknąć nią pojemnik zawierający różne gazy. Okazało się, że żaden z nich nie jest w stanie się przedostać przez grafenową membranę. Później spróbowali tego samego z wodą i znów wynik eksperymentu ich zaskoczył. Woda bez problemu przedostała się przez grafenowe zamknięcie.
Okazało się, że pojedyńcze cząsteczki wody idealnie pasują w niezwykle małe "otwory" pomiędzy cząsteczkami węgla tworzącymi strukturę grafenu. Naukowcom nie udało się znaleźć innej substancji, która potrafiłaby dokonać tego samego. - Hel przeciska się przez wszystko. Powoli przedostaje się nawet przez milimetrowe szkło, ale przez naszą membranę nie był w stanie. Natomiast woda zrobiła to bez problemu. Materiały nie mogą się zachowywać już dziwniej - stwierdził profesor Andrei Geim, który otrzymał Nobla za grafen.
Po tym odkryciu, naukowcy przeprowadzili kolejny mały test. Jak zapewniają, "tak dla zabawy". - Przy użyciu naszej membrany zablokowaliśmy butelkę wódki. Z czasem jak woda wydostawała się z butelki a alkohol stawał się coraz mocniejszy i mocniejszy. Żaden z nas nie pije wódki, ale uznaliśmy, że to zabawny eksperyment - powiedział dr Rahul Nair, pracujący z prof. Geimem.
Przyszłość filtracji?
Naukowcy nie przedstawili od razu propozycji użycia grafenu do destylacji wódki, jednak potencjalne zastosowanie jest oczywiste. - Tego rodzaju właściwości są niespotykane. Trudno sobie wyobrazić, aby nie znalazły zastosowania w dziedzinie filtracji i selektywnego usuwania wody - stwierdził prof. Geim.
Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu