Dziesięć powodów "zaproszenia na herbatę" przez chińskie władze

Źródło:
PAP
Xi Jinping składa wizytę w USA. Nagranie z 15 listopada
Xi Jinping składa wizytę w USA. Nagranie z 15 listopada
Xi Jinping składa wizytę w USA. Nagranie z 15 listopada

Chińskie władze mogą wezwać obywatela lub obcokrajowca "na herbatę" w związku z podejrzeniami o działalność wywiadowczą. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ChRL opublikowało listę dziesięciu powodów przesłuchania. "Zaproszenie na herbatę" to eufemizm oznaczający "bycie przesłuchiwanym lub poddanym dochodzeniu w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa".

W sierpniu ubiegłego roku Ministerstwo Bezpieczeństwa zaapelowało do władz o tworzenie kanałów komunikacyjnych dla osób i organizacji zgłaszających podejrzane działania wywiadowcze oraz o udzielanie im pochwał i nagradzanie ich.

Chińskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego opublikowało listę dziesięciu powodów, dla których służby mogą wezwać obywatela "na herbatę" w związku z podejrzeniami o działalność wywiadowczą. To pierwszy raz, kiedy władze formalnie użyły powszechnego w chińskim społeczeństwie eufemizmu oznaczającego wezwanie na przesłuchanie lub wszczęcie dochodzenia.

"Zaproszenie na herbatę". Co to znaczy?

"Słuchaj rad, nie pozwól, aby organy bezpieczeństwa państwowego zaprosiły cię do wypicia tych 'dziesięciu filiżanek herbaty'" - brzmi tytuł artykułu opublikowanego we wtorek przez resort bezpieczeństwa, który odpowiada między innymi za kontrwywiad.

Chińskie wyrażenie "zaproszenie na herbatę", wspomniane w artykule, to eufemizm oznaczający "bycie przesłuchiwanym lub poddanym dochodzeniu w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa".

Według raportu ministerstwa pierwszą z "dziesięciu filiżanek herbaty" jest "podejrzenie popełnienia przestępstwa zagrażającego bezpieczeństwu narodowemu". Kolejne to między innymi popełnianie aktów szpiegostwa lub pomaganie w ich popełnianiu, niezapobieganie aktom wywiadowczym czy odmowa współpracy przy dochodzeniach w sprawach dotyczących wywiadu.

Siedziba parlamentu ChinShutterstock

Dalej wymieniono nielegalną produkcję, sprzedaż, posiadanie lub używanie urządzeń szpiegowskich, takich jak podsłuchy i urządzenia przechwytujące, a także popełnianie "czynów przeciwko bezpieczeństwu narodowemu innych niż szpiegostwo".

Obcokrajowcy również mogą spodziewać się zaproszenia w przypadku przekroczenia wyznaczonego terminu opuszczenia kraju.

W lipcu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja przepisów kontrwywiadowczych, które kryminalizują przekazywanie jakichkolwiek "dokumentów, danych, materiałów i przedmiotów związanych z bezpieczeństwem narodowym i interesami". Ustawa jednak nie definiuje, co wchodzi w zakres "bezpieczeństwa" lub "interesów narodowych".

Autorka/Autor:ek//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Omri Eliyahu / Shutterstock.com