Korei Północnej grozi głód? USA nie pomogą, Chiny tak


We wtorek północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że kraj dotknęła najgorsza od 100 lat susza. W środę Departament Obrony USA nie potwierdził informacji o suszy w Korei Północnej i przekazał, że nie ma planów udzielenia temu krajowi pomocy. Za to w czwartek pomoc zaoferowały Chiny.

Najbardziej odizolowane państwo na świecie, którego oficjalna ideologia stawia na samowystarczalność gospodarczą, jest historycznie uzależnione od dostaw żywności z zagranicy. Jednak w ostatnich latach pomoc humanitarna dla Korei Północnej została wstrzymana po tym, jak kraj zaczął wykonywać eksperymenty z bronią atomową.

Korea Północna: Trzykrotnie mniejsze opady

Północnokoreański rolnik, cytowany przez chińską telewizje państwową CCTV, przekazał, że susza zaczęła się w 2014 roku i wyższa niż zwykle temperatura w roku bieżącym tylko pogorszyła sprawę.

- W naszej ojczyźnie normalnie spada rocznie 1000-1500 milimetrów deszczu, podczas gdy w zeszłym roku spadło tylko 450 milimetrów - powiedział rolnik.

W Polsce spada rocznie około 600 milimetrów deszczu.

- Susza w tym roku jest bardzo dotkliwa, bardzo mało opadów w ostatnich dniach. To, ile ostatecznie spadnie deszczu, będzie miało ogromny wpływ na plony - dodał północnokoreański rolnik.

Sezon deszczowy na półwyspie koreańskim zaczyna się zazwyczaj w lipcu. Jeśli tego lata spadnie dość deszczu, być może rolnicy Korei Północnej będą mieli jeszcze powody do zadowolenia.

Efektów suszy na pewno nie widać w Pjongjangu, podała telewizja CCTV.

USA: Niepotwierdzona susza

- Nie mam konkretnych informacji co do wiarygodności doniesień o suszy - powiedział w środę rzecznik Departamentu Obrony USA John Kirby, mówiąc o Korei Północnej.

Odpowiadając na pytanie, czy USA mogą dostarczyć temu krajowi żywność w ramach pomocy humanitarnej, Kirby powiedział "Nie wiadomo mi o żadnych takich planach, nie".

Ostatnim razem USA dostarczyły żywność Korei Północnej w 2012 roku w nadziei na "przekupienie" reżimu by ten nie rozwijał programu budowy broni atomowej. Korea Północna wzięła żywność i wykonała test rakiety, która taką broń miałaby przenosić. USA zaniechały po tym dostarczania Korei Północnej pomocy humanitarnej.

Chiny: Potwierdzona susza

Chińska Republika Ludowa jest w gronie nielicznych państw, które Pjongjang może uważać za sobie przychylne. Nie inaczej było w tym tygodniu.

- Kierujemy wyrazy współczucia do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, która cierpi z powodu bardzo poważnej suszy, i mamy nadzieję, że jej rząd oraz lud wyjdzie z opresji najszybciej, jak to tylko możliwe - powiedział w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lu Kang, używając oficjalnej nazwy Korei Północnej.

- Chiny są gotowe do udzielenia takiej pomocy, jakiej KRL-D potrzebuje - dodał, lecz nie podał szczegółów tego, jaką formę przybrałaby taka pomoc.

W ostatnich latach relacje na linii Pekin-Pjongjang nieco się ochłodziły, gdyż w tym samym czasie doszło do ocieplenia między Chinami a Koreą Południową, z którą Korea Północna formalnie wciąż jest w stanie wojny. Chiny są wciąż jednak sojusznikiem Korei Północnej.

Autor: fil//gak / Źródło: Reuters, koreatimesus.com, tvnmeteo.tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CCTV