Xi Jinping ogłosił skład ścisłego kierownictwa Komunistycznej Partii Chin. Kim jest Ding Xuexiang?

Przywódca Chin Xi Jinping, który pozostał na stanowisku sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin oraz Centralnej Komisji Wojskowej, przedstawił w niedzielę ścisłe kierownictwo KPCh. Reuters zwraca uwagę na osobę Dinga Xuexianga, dotychczasowego osobistego sekretarza przewodniczącego, który teraz stał się "jedną z najpotężniejszych osób w Chinach". Według analityków pokazuje to, jakie znacznie dla Xi ma "zaufanie i lojalność". 

Xi Jinping przedstawił w niedzielę skład najwyższego organu decyzyjnego KPCh, Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego. Za sekretarzem generalnym na scenę w Wielkiej Hali Ludowej wkroczyło w kolejności rangi pozostałych sześciu najpotężniejszych ludzi w chińskiej partii.

Jednym z nich był 60-letni Ding Xuexiang, którego kariera od wielu lat splata się z karierą Xi Jinpinga. Urodzony w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach, Ding rozpoczął pracę w Instytucie Badań Materiałowych w Szanghaju, gdzie z biegiem lat awansował z funkcji pracownika naukowego do dyrektora.

Jego pozycja w Partii Komunistycznej Chin wzrosła po tym, gdy w 2007 roku stał się głównym doradcą przyszłego przywódcy Xi Jinpinga, który to wówczas trafił do finansowej stolicy Chin, gdzie przez osiem miesięcy kierował szanghajskimi strukturami partii.

Ding Xuexiang
Ding Xuexiang
Źródło: PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

W 2013 roku, gdy Xi został wybrany na przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, Ding objął stanowisko jego osobistego sekretarza, a także zastępcy dyrektora Biura Prezydialnego Komitetu Centralnego KPCh, organu zarządzającego sprawami administracyjnymi najwyższego przywództwa Chin. Wkrótce Ding przejął stery w Biurze.

"Xi zaufał w jego lojalność i możliwości"

- To, czym naprawdę wyróżnia się Ding Xuexiang jest fakt, że w ciągu ostatnich pięciu lat prawdopodobnie spędził z Xi Jinpingiem więcej czasu niż jakikolwiek inny urzędnik - powiedział Reutersowi Neil Thomas, starszy analityk do spraw Chin i Azji Północno-Wschodniej w firmie konsultingowej Eurasia Group. - Ding był skuteczny jako szef personelu Xi i jest niemal zawsze u jego boku. Jest jasne, że Xi zaufał w jego lojalność i możliwości - dodał ekspert.  

Według Thomasa, "doświadczenie Dinga sugeruje, że jest on utalentowanym administratorem, który rozumie politykę i ceni technokratyczne opinie". - Możliwe, że wpłynął na Xi, by ten mianował więcej technokratów na stanowiska kierownicze na poziomie ministerialnym i wiceministerialnym - ocenił.

Reuters zaznaczył, że biorąc po uwagę brak przejrzystości chińskiej polityki oraz rolę Dinga wiadomo o nim jeszcze mniej niż o pozostałych członkach kierownictwa partii. - Ding jest politycznym doradcą, który działa zza kulis. Nie ma więc wielu publicznych informacji na temat jego osobistych wpływów - wskazał Thomas.

Zdaniem agencji, choć Ding nie ma doświadczenia w zarządzaniu gospodarką na poziomie prowincji, to może być na dobrej drodze, by zostać wicepremierem Chin, którego rolą byłoby wspieranie nowego premiera w kierowaniu drugą gospodarką świata.

Struktura władzy w Chinach
Struktura władzy w Chinach
Źródło: PAP
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

ZOBACZ TEŻ: Był w Chinach najpotężniejszy, odsunął go dopiero Xi. "Ropuch" nie pojawił się teraz na zjeździe partii

Czytaj także: