Mieszkańcy Wuhan hucznie powitali Nowy Rok

Źródło:
PAP

W Wuhan, gdzie przed ponad trzema laty rozpoczęła się pandemia COVID-19, a także wielu innych chińskich miastach świętowano w sobotę nadejście Nowego Roku. Były to pierwsze tak liczne zgromadzenia od czasu złagodzenia przez rząd w Pekinie epidemicznych obostrzeń - podała agencja Reutera.

"W trosce o wasze zdrowie i bezpieczeństwo nie gromadźcie się i nie zatrzymujcie" - komunikat o tej treści można było usłyszeć z głośników na ulicach Wuhan. Lecz mieszkańcy, pragnący zmiany po kilku latach surowych restrykcji, nie zwracali uwagi na te ostrzeżenia.

SYLWESTER 2022. TE PAŃSTWA JUŻ POWITAŁY NOWY ROK

W obchodach Nowego Roku wzięło tam udział kilkadziesiąt tysięcy osób, świętujących w otoczeniu licznych funkcjonariuszy pilnujących porządku - przekazał Reuters. "Żyłem i pracowałem w warunkach pandemii przez cały 2022 rok. Mam nadzieję, że 2023 rok okaże się czasem, gdy wszystko będzie mogło powrócić do tego, co było przed rokiem 2020" - napisał w mediach społecznościowych mieszkaniec prowincji Jiangsu, położonej we wschodniej części kraju, nieopodal Szanghaju.

Koniec polityki "zero covid"

Władze Chin zniosły w grudniu większość drakońskich obostrzeń związanych z polityką "zero covid", podkreślając, że dominujący obecnie wariant omikron jest znacznie łagodniejszy, niż pierwotny wariant koronawirusa i rzadko wywołuje zapalenie płuc.

Po odstąpieniu od obowiązkowych testów i izolacji dla zakażonych wariant koronawirusa omikron zaczął się szerzyć po kraju na ogromną skalę praktycznie bez żadnej kontroli. Fala infekcji przeciąża szpitale, w niektórych miejscach lekarze i pielęgniarki muszą pracować, mimo że są zakażeni, w aptekach brakuje leków przeciwgorączkowych, a przed krematoriami ustawiają się kolejki karawanów.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Globalne obawy i pytania". WHO domaga się od Chin "konkretnych danych w czasie rzeczywistym"

Epicentrum pandemii

Pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2019 roku w 12-milionowym Wuhan, stolicy chińskiej prowincji Hubei. W marcu 2020 roku pandemia COVID-19 rozprzestrzeniła się m.in. na Europę i Amerykę Północną. Według danych portalu statystycznego Worldometer z powodu COVID-19 zmarło dotąd na świecie 6,7 miliona osób.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP