TVN24 | Świat

Kanadyjczyk sądzony za zamkniętymi drzwiami w Pekinie

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Proces Michaela Kovriga, jednego dwóch z Kanadyjczyków przetrzymywanych w chińskich aresztach od 2018 roku, ruszył w Pekinie. Rozprawa odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Przed gmachem sądu zebrało się kilkudziesięciu zachodnich dyplomatów, by wyrazić solidarność z Kanadą.

- Wielokrotnie żądaliśmy dostępu do rozprawy Michaela Kovriga, ale odmówiono nam tego dostępu z uwagi na kwestie bezpieczeństwa państwowego – powiedział w poniedziałek charge d’affaires kanadyjskiej ambasady w Chinach Jim Nickel. By okazać solidarność z Kanadą, przed budynek sądu w Pekinie przybyło 28 pracowników placówek dyplomatycznych 26 krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Australii, Holandii i Czech – przekazała agencja Reutera.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Były dyplomata i ekspert do spraw międzynarodowych Michael Kovrig został zatrzymany w grudniu 2018 roku, podobnie jak biznesmen Michael Spavor, którego proces – również za zamkniętymi drzwiami – rozpoczął się w piątek w chińskim mieście Dandong.

Obu Kanadyjczyków zatrzymano niedługo po aresztowaniu w Vancouver wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou. Działania przeciwko obywatelom Kanady powszechnie odbierane są jako próba wymuszenia na władzach Kanady, aby nie zgodziły się na ekstradycję Meng do USA.

Żona Kovriga oceniła, że obaj zatrzymani są "niewinnymi Kanadyjczykami wplątanymi w spór geopolityczny", a ich aresztowanie określiła jako "głęboko niesprawiedliwe".

Proces i rozmowy na Alasce

Proces Kanadyjczyków zbiega się w czasie z pierwszym spotkaniem dygnitarzy z ChRL z członkami administracji prezydenta USA Joe Bidena, które zakończyło się w sobotę w Anchorage na Alasce.

W czasie rozmów strona amerykańska poruszyła kwestię aresztowanych Kanadyjczyków, w tym zaniepokojenie związane z niewpuszczeniem dyplomatów na rozprawę Spavora – podała agencja Reutera, powołując się na anonimowego, wysokiej rangi urzędnika administracji prezydenta USA Joe Bidena.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP