Chiny poinformowały w poniedziałek, że okręty ich straży przybrzeżnej udaremniły dwóm statkom filipińskim dotarcie do Rafy Second Thomas na Morzu Południowochińskim, która jest przedmiotem sporu między Pekinem a Manilą. - Tym razem strona filipińska próbowała rozpocząć na rafie prace budowlane. Posunięcie to naruszało suwerenność Chin - zaznaczył rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
Rafa Second Thomas, należy do archipelagu Spratly, która znajduje się mniej więcej w połowie drogi między filipińską wyspą Palawan i Wietnamem. Chińskim roszczeniom do suwerenności nad jego niezamieszkałymi wysepkami sprzeciwiają się nie tylko Filipiny, ale również Brunei, Malezja, Wietnam i Tajwan.
Ostrzeżone statki oddaliły się
Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Qin Gang powiedział, że okręty, patrolujące akwen wokół rafy, zauważyły w niedzielę statki bandery filipińskiej z materiałami budowlanymi. Po skierowaniu do nich ostrzeżenia statki te oddaliły się.
Rzecznik dodał, iż Chiny wielokrotnie domagały się od Filipin usunięcia z rafy Second Thomas osadzonego na jej brzegu w 1999 roku starego statku transportowego. Manila twierdziła jednak, że nie ma niezbędnych do tego środków technicznych.
"Naruszenie suwerenności Chin"
- Tym razem strona filipińska próbowała rozpocząć na rafie prace budowlane. Posunięcie to naruszało suwerenność Chin - zaznaczył rzecznik. Według niego, Chiny nie miały innego wyjścia, jak zareagować na to. W osadzonym na rafie statku stacjonowali okresowo filipińscy żołnierze piechoty morskiej.
W 2010 roku brytyjsko-filipińskie konsorcjum otrzymało od rządu Filipin licencję na poszukiwanie gazu ziemnego na położonej niedaleko Rafy Second Thomas Ławicy Reed, ale w 2012 roku próbne wiercenia przerwano ze względu na obecność okrętów chińskich.
Autor: jl//gak/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | 樱井千一