Świat

Zaalarmował Tajwan, śledziły go okręty USA i Japonii. Chiński lotniskowiec rozpoczął służbę

Świat


Pierwszy zbudowany w Chinach lotniskowiec wszedł oficjalnie do służby w marynarce wojennej - poinformowała agencja Xinhua. Ceremonia oddania do użytku okrętu Shandong, w której uczestniczył przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, odbyła się w mieście Sanya nad Morzem Południowochińskim.

Nowy lotniskowiec, nazwany na cześć prowincji Szantung we wschodnich Chinach, jest drugim tego rodzaju okrętem na wyposażeniu floty będącej częścią Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW). We wtorkowej uroczystości przekazania okrętu na wyspie-prowincji Hajnan uczestniczył przywódca ChRL Xi Jinping.

"Kolejny krok w ramach ambitnego planu modernizacji"

Japońska agencja Kyodo zauważa, że okręt wszedł do służby w czasie, gdy wiele krajów krytykuje Chiny w związku z ich rosnącą obecnością wojskową i roszczeniami terytorialnymi na spornym Morzu Południowochińskim.

Jak ocenia Reuters, oddanie lotniskowca to kolejny duży krok w ramach ambitnego planu modernizacji chińskich sił zbrojnych.

Shandong został zbudowany w porcie Dalian w północno-wschodnich Chinach. W ubiegłym miesiącu pojawił się w Cieśninie Tajwańskiej, na co Tajwan zareagował wysłaniem okrętów i myśliwców. W śledzenie chińskiego lotniskowca zaangażowały się również okręty wojenne USA i Japonii.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wykluczyły możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę.

Pierwszy lotniskowiec zbudowano nad Morzem Czarnym

Pierwszy chiński lotniskowiec Liaoning budowany był w stoczni w Mikołajowie nad Morzem Czarnym dla marynarki wojennej ówczesnego ZSRR. W 1998 roku Ukraina sprzedała nieukończony okręt Chinom, dokąd dotarł on na holu. Po dalszych pracach wszedł w 2012 roku do służby i był do tej pory jedynym lotniskowcem ALW.

Chiński lotniskowiec LiaoningPLAN

Jak zaznacza Reuters, Liaoning i Shandong używają zaprojektowanych w byłym ZSRR ramp startowych przypominających skocznie narciarskie, nie posiadają natomiast katapult startowych, jakimi dysponują lotniskowce amerykańskie.

Amerykańscy eksperci: Chiny budują trzeci lotniskowiec

Amerykańscy eksperci oceniali na podstawie zdjęć satelitarnych, że Chiny budują swój trzeci lotniskowiec, znacznie większy do poprzednich. Według think tanku Center for Strategic and International Studies (CSIS) znaczna część pracy nad tym okrętem została już wykonana w stoczni Jiangnan koło Szanghaju.

Komentatorzy cytowani przez państwowe chińskie media oceniali, że kraj ten potrzebuje co najmniej sześciu lotniskowców. Stany Zjednoczone mają 10 takich okrętów i planują budowę dwóch kolejnych. Zdaniem większości ekspertów osiągnięcie takiej potęgi zajęłoby Chinom dziesięciolecia, jednak postępy w budowie własnego lotniskowca oceniane są jako źródło prestiżu dla Pekinu, który, jak pisze Reuters, chciałby podważyć silną pozycję wojskową USA w regionie.

Wydatki na wojskoPAP

Autor: pp//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości