Chińskie samoloty niepokoją Tajwan. Pekin pobił własny rekord

Źródło:
PAP

Dwadzieścia chińskich samolotów wojskowych naruszyło w piątek strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju. Po raz pierwszy Chiny wysłały tak dużą liczbę maszyn w pobliże wyspy. To kolejny przejaw eskalacji napięcia na linii Tajpej-Pekin.

Wśród 20 chińskich samolotów znalazło się dziesięć myśliwców Shenyang J-16, trzy samoloty Shaanxi Y-8, jeden samolot wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500, cztery samoloty bombowe Xian H-6, dwa myśliwce Chengdu J-10.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Chociaż w ostatnich miesiącach naruszanie przez chińskie wojsko strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) stało się normą, jest to pierwszy raz, kiedy aż dwadzieścia samolotów narusza strefę w ciągu jednego dnia. Ostatni rekord naruszenia ADIZ miał miejsce pod koniec stycznia, wtedy przestrzeń ta została naruszona przez 15 chińskich samolotów wojskowych.

Przez ostatni miesiąc chińskie samoloty wojskowe naruszały strefę ADIZ 15 razy. Ostatnio takie zdarzenie miało miejsce w czwartek, gdy trzy samoloty naruszyły strefę również od południowego zachodu. Wśród nich znalazły się dwa myśliwce Chengdu J-10 oraz samolot Shaanxi Y-8.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, tajwańskie systemy wykrywania zagrożeń reagują w czasie rzeczywistym i zapewniają bezpieczeństwo krajowi.

Seria katastrof tajwańskich myśliwców

W ubiegłym tygodniu na wschodzie Tajwanu w trakcie rutynowych ćwiczeń rozbiły się dwa samoloty F-5E. To już kolejny podobny wypadek w ostatnich miesiącach.

Pod koniec października, w trakcie ćwiczeń, rozbił się jeden F-5E. W listopadzie natomiast, w okolicach bazy w Hualien, rozbił się myśliwiec F-16.

Wśród opinii publicznej pojawiały się komentarze, że ostatnie katastrofy tajwańskich myśliwców związane są ze zmęczeniem pilotów, którzy przeciążeni są ciągłym napięciem pomiędzy Tajwanem a Chinami.

"Stosunki pomiędzy Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi są bardzo solidne"

Naruszenie ADIZ przez chińskie samoloty zbiega się z podpisaniem przez Stany Zjednoczone i Tajwan Porozumienia o Współpracy (MOU) o Grupie Roboczej Straży Przybrzeżnej. Jest to pierwsze porozumienie zawarte z Tajwanem podczas kadencji prezydenta Joe Bidena.

- Od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Bidena 20 stycznia możemy zauważyć, że stosunki pomiędzy Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi nie tylko trwają nieprzerwanie, ale - jak opisały to Stany Zjednoczone - są bardzo solidne - stwierdził po podpisaniu MOU szef tajwańskiego resortu spraw zagranicznych Joseph Wu.

Panorama TajpejShutterstock

Jak przekazała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna, dyrektor generalny tajwańskiej administracji straży przybrzeżnej Chou Mei-wu stwierdził, że oba kraje regularnie biorą udział we wspólnych ćwiczeniach i wymieniają się informacjami.

Podpisanie porozumienia ma miejsce dwa miesiące po ogłoszeniu przez ChRL nowego prawa, które w szczególnych przypadkach zezwala okrętom straży przybrzeżnej na strzelanie do jednostek, które naruszają wody przybrzeżne Chin bez uprzedzenia.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock