Świat

Chińskie media przypisują USA winę za napięcie w Korei

Świat


Chiński dziennik anglojęzyczny "China Daily", oficjalny organ Komunistycznej Partii Chin, obarczył Stany Zjednoczone odpowiedzialnością za wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim i wokół programu jądrowego Korei Północnej.

- USA zlekceważyły niepokoje Korei Płn. w sferze bezpieczeństwa i dlatego kwestia nuklearna na Półwyspie Koreańskim nie została rozwiązana - napisał dziennik, powołując się na anonimowego eksperta z uniwersytetu w Pekinie. Twierdzi on, że USA chcą wykorzystać działania Korei Płn. by wzmocnić swą obecność w regionie.

Rozdwojenie Pekinu

Chińskie MSZ w poniedziałek po raz kolejny wyraziło "zdecydowany sprzeciw" wobec zeszłotygodniowej próby nuklearnej Korei Płn., ale nie ogłosiło w związku z tym żadnych retorsji w stosunku do władz w Phenianie. Również wydawany po angielsku chiński rządowy dziennik "Global Times" napisał, że Pekin ma obecnie "dylemat w obliczu możliwości nałożenia sankcji na swego kłopotliwego sąsiada". - Zważywszy że próba nuklearna Phenianu podkopała chińskie interesy (w regionie), konieczne jest, aby Chiny w jakiś sposób ukarały Koreę Północną. Kluczową kwestią pozostaje jednak zasięg tej kary - zaznacza chińska gazeta. - Jeśli Pekin radykalnie zmieni stosunek do Phenianu, to stanie się jego wrogiem numer jeden, a tego właśnie pragną Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa. Chiny muszą uniknąć tej sytuacji - podkreśla "Global Times".

Próba irytująca okolicę

Najnowszą podziemną próbę jądrową Korea Płn. przeprowadziła 12 lutego. Wcześniej dokonała takich prób w 2006 i 2009 roku. Ostatnia eksplozja oceniana jest na 6-7 kiloton trotylu. Próbę tę zdecydowanie potępiła Rada Bezpieczeństwa ONZ. Zapowiedziała podjęcie działań w związku z "poważnym naruszeniem" przez władze w Phenianie rezolucji RB zabraniających Korei Płn. dalszego forsowania zbrojeń nuklearnych i rakietowych.

Autor: mk/jaś / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: