Książę, były sędzia i parlamentarzysta oraz emerytowani wojskowi oficerowie znaleźli się wśród dziewięciu osób, które stanęły w Niemczech przed sądem w związku z podejrzeniem spisku przeprowadzonego przez tak zwanych Obywateli Rzeszy. Ich celem było obalenie rządu - uważa prokuratura.
We Frankfurcie nad Menem rozpoczął się we wtorek kolejny proces przeciwko podejrzanej o terroryzm grupie tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) skupionej wokół księcia Reussa. Oskarżeni mieli planować obalenie rządu w Niemczech.
Prokuratura federalna oskarża dziewięć osób o członkostwo w organizacji terrorystycznej lub jej wspieranie. Książę Reuss działał jako prowodyr, powiedział Tobias Engelstetter, reprezentujący prokuraturę federalną.
Organizacja terrorystyczna została założona pod koniec lipca 2021 roku.
Konkretnie w akcie oskarżenia stwierdza się, że grupa postawiła sobie za cel "wyeliminowanie siłą istniejącego porządku państwowego w Niemczech" i zastąpienie go własną, opracowaną już w zarysie formą państwa.
Oskarżeni byli powiązani teoriami spiskowymi i narracjami "Obywateli Rzeszy". Książę Reuss zwrócił się z tymi planami do przedstawicieli Rosji, relacjonuje agencja dpa.
Według prokuratury federalnej grupa miała dostęp do ogromnego arsenału broni, składającego się m.in. z około 380 sztuk broni palnej, a także co najmniej 148 000 sztuk amunicji. Miała również do dyspozycji około pół miliona euro na swoje plany obalenia rządu.
Członkowie grupy stają przed sądem
Proces jest drugim z trzech przeciwko grupie: proces przeciwko podejrzanym przedstawicielom zbrojnego ramienia grupy rozpoczął się w Stuttgarcie pod koniec kwietnia. Pozostali domniemani członkowie grupy będą sądzeni w Monachium od 18 czerwca.
Grupa skupiona wokół Henryka XIII księcia Reuss stała się znana po zakrojonym na szeroką skalę nalocie antyterrorystycznym w kilku niemieckich krajach związkowych i za granicą w grudniu 2022 roku.
Reuss miał pełnić funkcję szefa (Oberhaupt) nowej formy państwa. Zgodnie z planami była posłanka AfD do Bundestagu i była berlińska sędzia Birgit Malsack-Winkemann miała być odpowiedzialna za departament sprawiedliwości. Wśród oskarżonych są również byli żołnierze.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock