Książę, sędzia, byli wojskowi i rosyjski ślad. Chcieli zniszczyć Niemcy od środka, ruszył proces

Źródło:
PAP
Planowali obalić niemiecki rząd i siłą wedrzeć się do Bundestagu. Policja uderzyła w Obywateli Rzeszy
Planowali obalić niemiecki rząd i siłą wedrzeć się do Bundestagu. Policja uderzyła w Obywateli RzeszyPrzemysław Kaleta | Fakty po południu
wideo 2/3
Planowali obalić niemiecki rząd i siłą wedrzeć się do Bundestagu. Policja uderzyła w Obywateli RzeszyPrzemysław Kaleta | Fakty po południu

Książę, były sędzia i parlamentarzysta oraz emerytowani wojskowi oficerowie znaleźli się wśród dziewięciu osób, które stanęły w Niemczech przed sądem w związku z podejrzeniem spisku przeprowadzonego przez tak zwanych Obywateli Rzeszy. Ich celem było obalenie rządu - uważa prokuratura.

We Frankfurcie nad Menem rozpoczął się we wtorek kolejny proces przeciwko podejrzanej o terroryzm grupie tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) skupionej wokół księcia Reussa. Oskarżeni mieli planować obalenie rządu w Niemczech.

Prokuratura federalna oskarża dziewięć osób o członkostwo w organizacji terrorystycznej lub jej wspieranie. Książę Reuss działał jako prowodyr, powiedział Tobias Engelstetter, reprezentujący prokuraturę federalną.

Organizacja terrorystyczna została założona pod koniec lipca 2021 roku.

Ruszył kolejny proces tzw. Obywateli RzeszyShutterstock

Konkretnie w akcie oskarżenia stwierdza się, że grupa postawiła sobie za cel "wyeliminowanie siłą istniejącego porządku państwowego w Niemczech" i zastąpienie go własną, opracowaną już w zarysie formą państwa.

Oskarżeni byli powiązani teoriami spiskowymi i narracjami "Obywateli Rzeszy". Książę Reuss zwrócił się z tymi planami do przedstawicieli Rosji, relacjonuje agencja dpa.

Według prokuratury federalnej grupa miała dostęp do ogromnego arsenału broni, składającego się m.in. z około 380 sztuk broni palnej, a także co najmniej 148 000 sztuk amunicji. Miała również do dyspozycji około pół miliona euro na swoje plany obalenia rządu.

Członkowie grupy stają przed sądem

Proces jest drugim z trzech przeciwko grupie: proces przeciwko podejrzanym przedstawicielom zbrojnego ramienia grupy rozpoczął się w Stuttgarcie pod koniec kwietnia. Pozostali domniemani członkowie grupy będą sądzeni w Monachium od 18 czerwca.

Grupa skupiona wokół Henryka XIII księcia Reuss stała się znana po zakrojonym na szeroką skalę nalocie antyterrorystycznym w kilku niemieckich krajach związkowych i za granicą w grudniu 2022 roku.

Reuss miał pełnić funkcję szefa (Oberhaupt) nowej formy państwa. Zgodnie z planami była posłanka AfD do Bundestagu i była berlińska sędzia Birgit Malsack-Winkemann miała być odpowiedzialna za departament sprawiedliwości. Wśród oskarżonych są również byli żołnierze.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock