Cenzura nie pomogła. Seans "Django" w Chinach przerwany

Cenzura zdecydowała się nieco stonować brutalność filmuThe Weinstein Company

Chiny postanowiły odwołać pokazy filmu Quentina Tarantino "Django". W wydanym oświadczeniu podano, że powodem są "względy techniczne". Jak piszą chińscy blogerzy, film przerwano już w trakcie emisji.

"Dosłownie minutę po rozpoczęciu seansu, film został przerwany" - napisał chwilę po rozpoczęciu premierowego pokazu mikrobloger Xue Yi Dao.

- Dostaliśmy zawiadomienie od naszej centrali ok. 10 rano, ale było już za późno, żeby odwołać dwa pokazy - mówił jeden z pracowników kina w Szanghaju. - Powiedziano nam, że powodem są względy techniczne i należy pokazy odwołać. Nie poinformowano natomiast, kiedy ewentualne pokazy zostaną wznowione - dodał.

Krajowe media podają, powołując się na znawców branży, że emisje zostały odwołane ze względu na nagość w filmie i wyjątkowo krwawe sceny.

Krew mniej krwista

Już wczoraj władze zdecydowały, że sceny tego typu mają być stonowane. - Cenzorzy postawili warunek: "Reżyser musi dokonać zmian: krew ma mieć ciemniejszy kolor, a wysokość jej rozpryskiwania ma być mniejsza". Chcieli też, by zmniejszyć ilość broni pokazywanej na ekranie. To, co nazywamy rozlewem krwi i przemocą jest środkiem artystycznym w tym filmie, ale niewielkie zmiany w nim nie wpłynęły na ogólną jakość. Quentin wiedział, jak nanieść te drobne korekty i nadzorował ich wprowadzanie - powiedział lokalnemu dziennikowi "Southern Metropolis Daily" Zhang Miao z chińskiego oddziału Sony Pictures, który jest dystrybutorem filmu w Chinach.

Film "Django Unchained" to opowieść o niewolniku, który próbuje ratować żonę z owianej złą sławą plantacji w Mississippi, na której niewolnicy szkoleni są do walk między sobą. Akcja dzieje się dwa lata przed wojną secesyjną.

Reżyser nie żałował w filmie krwawych i brutalnych scen. Dzieło doceniła jednak Akademia Filmowa, która nominowała film w pięciu kategoriach, a w końcu przyznała dwie statuetki (za najlepszą rolę drugoplanową dla Christopha Waltza i za najlepszy scenariusz oryginalny dla Quentina Tarantino).

Autor: abs//gak/k / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: The Weinstein Company