Były prezydent Indonezji ma sepsę

Aktualizacja:

- Organizm byłego wieloletniego dyktatora Indonezji, 86-letniego gen. Suharto, jest objęty sepsą, czyli prowadzącym bardzo często do śmierci ogólnym zakażeniem krwi - podali we wtorek rano lekarze z kliniki Pertamina w stolicy kraju Dżakarcie.

Jeszcze w nocy z poniedziałku na wtorek lekarze informowali o "poprawie stanu zdrowia" byłego prezydenta. Od kilku dni dochodzą sprzeczne informacje dotyczące stanu zdrowia Suhratro, który od kilku dni znajduje się w krytycznym stanie.

Polityk nie może samodzielnie oddychać i jest podłączony do respiratora. Trafił do szpitala z objawami anemii i niskiego ciśnienia krwi. Początkowo jego organizm dobrze reagował na transfuzje krwi i dializy, ale potem nastąpiło dramatyczne pogorszenie jego stanu.

W piątek agencja ITAR-TASS podała, powołując się na telewizję indonezyjską, że Suharto nie żyje, ale informację zdementowano.

Kim jest Suharto? Hadji Mohamed Suharto ma 86 lat, a urząd prezydencki sprawował ponad ćwierć wieku. Wygrywał wybory siedem razy z rzędu: po raz pierwszy w 1968, a ostatni - 1998 roku. Kilka miesięcy po ostatniej reelekcji, wskutek fali protestów, które ogarnęły cały kraj, został zmuszony do rezygnacji.

Urodził się na Jawie 8 czerwca 1921 roku. Podczas II wojny światowej dowodził batalionem wspierającym Japończyków, a w 1945 roku antyholenderską partyzantką, której udało się wywalczyć niepodległość Indonezji.

W połowie lat 60. Suharto odsunął od władzy lewicowego prezydenta Sukarno i po wyborach w 1968 roku objął urząd prezydenta, który pełnił przez ponad 30 lat. Gdy w 1998 roku został zmuszony do rezygnacji, oskarżono go o nadużycia władzy, jednak do procesu nie doszło ze względu na zły stan zdrowia.

Szacuje się, że Suharto odpowiada za śmierć co najmniej 700 tys. ludzi, głównie komunistów, którzy byli największym zagrożeniem dla jego władzy.

Źródło: PAP, tvn24.pl