Były premier Izraela Ehud Olmert został skazany przez sąd w Jerozolimie na osiem miesięcy więzienia za korupcję. Adwokaci Olmerta, który był szefem rządu w latach 2006-2009, zapowiedzieli apelację. Wcześniej w innej sprawie o korupcje otrzymał wyrok sześciu lat w więzieniu.
Pod koniec marca 69-letni Olmert został uznany za winnego korupcji i nadużycia zaufania. Chodzi o przyjmowanie łapówek od biznesmena z USA Morrisa Talansky'ego. Był to już drugi proces w tej sprawie.
Pieniądze na podróże i cygara
Według oskarżenia Olmert przyjął w sumie ponad 600 tys. dolarów od Amerykanina, z czego co najmniej 150 tys. USD nielegalnie wykorzystał. Talansky - ortodoksyjny żyd z Long Island - zeznał, że pieniądze były wydawane na drogie cygara, podróże pierwszą klasą i luksusowe hotele. Jak podkreślał, nie otrzymał niczego w zamian. Do ponownego procesu Olmerta doszło, gdy Szula Zaken, długoletnia dyrektor jego biura, została świadkiem oskarżenia i przedstawiła nagrania rozmów dotyczące nielegalnego przyjmowania pieniędzy. W lipcu 2012 roku w tej samej sprawie sąd uznał, że Olmert dopuścił się korupcji, gdy był ministrem przemysłu i handlu, zanim w 2006 roku objął funkcję szefa rządu. Został wówczas uznany za winnego oszustwa i naruszenia zaufania przy przyznawaniu państwowych subwencji firmom powiązanym z jego bliskim przyjacielem. Olmerta skazano na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę o równowartości ponad 16 tys. dolarów. Sąd oczyścił jednak wówczas Olmerta z dwóch poważniejszych zarzutów korupcyjnych, co uważane było za jego sukces: przyjęcia ok. 160 tys. USD łapówki od Talansky'ego oraz zainkasowania zwrotu kosztów zagranicznych podróży z dwóch instytucji jednocześnie na łączną kwotę 92 tys. USD.
Druga sprawa
W innej sprawie izraelski sąd uznał w marcu 2014 roku Olmerta za winnego przyjmowania łapówek przy realizacji projektów budowlanych, gdy był on burmistrzem Jerozolimy. W maju ubiegłego roku został za to skazany na sześć lat więzienia. Aktualnie przed Sądem Najwyższym rozpatrywana jest apelacja. W obu sprawach o korupcję Olmert nie przyznaje się do winy. W czasie śledztwa prowadzonego przez policję Olmert ogłosił we wrześniu 2008 roku, że chce oczyścić swoje imię i zrezygnował ze stanowiska. Funkcję premiera sprawował jednak jeszcze do marca 2009 roku.
Autor: mk//gak / Źródło: PAP, The Times of Israel
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Agencia Brasil